Kadın olmak

2
269
KADIN

Kadın olmak anlatılmayacak kadar güzel bir o kadar da korkutucu bir duygudur esasen.Kadın olmak zordur, doğarken cinsiyet seçme imkanı olsaydı belki şuan yeryüzünde parmakla sayılabilecek kadar kadın olurdu.

8 Mart dünya kadınlar gününün hüzünlü hikayesini kaçımız biliyoruz? 8 Mart 1857 tarihinde Amerika’nın New York kentinde bir dokuma fabrikasında ağır çalışma koşullarından yorulan kadınlar grev yaparlar.Olaylar yaşanırken fabrikada şüpheli bir yangın çıkar.Tam 129 kadın, 129 can hayatını yanarak kaybeder.Bu kadar acı bu kadar hüzünlü bir gün zaman geçtikçe unutulmayarak ve hatta iyice güçlenerek kadınlar günü adı altında tüm dünya da anılmaktadır.

Kadın olmak başlı başına zor bir durumken bir de Türkiye’de kadın olmanın katmış olduğu zorluklar vardır.Kısaca her kadının yaşadığı ya da yaşayabileceği bu zorluklara bakalım.

KADIN OLMAK

*SAAT SORUNSALI

Belli bir saatten sonra kadınlar dışarı çıkamaz çünkü sokaklar teşbihte kusur olmaz it kopuk doludur.O saatte dışarı çıkan kadın hakkında ne düşünürler sonra? Tacize veya tecavüze maruz kalsa hak etmiş olur.Çünkü o saatte dışarı da ne işi var olur.Oysa ki her kadın prensesler gibi yaşamaktadır.Kapısının önünde 7/24 onu bekleyen bir özel aracı ve şoförü vardır.Okuldan ya da işten geliyor olamaz.Hayatını idame ettirmek zorunda olduğu bir mecburiyeti olamaz değil mi?Velhasıl kelam belirli bir saate kadar dışarı çıkma özgürlüğü tanınmıştır.

*KIYAFETİNDE HERKESİN SÖZ HAKKININ OLMASI

Açık olsun, kapalı olsun her kadın nasıl istiyorsa o şekilde giyinebilmelidir.Açık giyiniyor olması kimseye tecavüz ya da taciz etme hakkı vermez.Öyle giyiniyorsan bunu hak etmişsindir demek kadar aşağılayıcı ve cinsiyetçi bir ayrım olamaz, olmamalı.

Kendini öyle mutlu hissediyorsa bırakalım o zaman mini eteğini de giysin, türbanını da taksın.Yani dilediği gibi hür iradesi ile seçimlerini kendi yapsın.

*TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI

Pek çok kadına sorduğumuzda toplu taşıma araçlarına binmekten rahatsız olduğunu öğrenebiliriz.Adı üstünde toplu taşıma yani kalabalık olan bir yer.İşte bu kalabalıktan istifade eden bir takım sapkın kişiler kadınları taciz etmek suretiyle toplu taşıma araçlarını bir eziyet haline getirip, sanki kendilerinin annesi ve kız çocukları yokmuş gibi davranırlar.

*YAŞAMA HAKLARININ ELİNDEN ALINMASI

Bir kadın düşünün ki hem anne olsun hem evi ayakta tutsun.Bu kadar fedakarlığına karşılık birde üzerine şiddet görsün.Ayrılmak istesin ve barışma vaadiyle çağrıldığı yerde katledilsin.Ne kadar tanıdık cümleler değil mi?

Ya da bir kadın düşünün ki hayatının baharında okumak için gittiği şehirde dolmuş şoförünün hunharca katledilen kurbanı olsun.Kimsenin hakkı yok verilen canı almaya.Hele hele bir kadına dokunmaya asla yok ve olmayacak.

kadına şiddet

*ÇALIŞMA HAYATINDAKİ CİNSİYET AYRIMCILIĞI

İster doktor olsun isterse de temizlik görevlisi… Hangi sektörün ve hangi meslek dalının içerisinde yer alırsa alsın ataerkil bir toplumdan gelmiş olmanın verdiği bir durum ile pek çok kadın çalışma hayatında ezilmektedir.Bir kadının, erkeğin üstü olması erkek tarafından kolay kolay hazmedilemeyen bir durum olduğu için kadınların yükselmesine dayanamayan ve aşağıya çekmeye çalışanlar hep var olmuştur.Öyle ya ”Elinin hamuru ile sen geri dur istersen ” sözü nereden çıktı?

*TRAFİKTE TACİZ EDİLEN KADINLAR

Bayan sürücü adı altında istediğimiz gibi hakaretler edebildiğimiz ve yolunda giderken kazaya sebebiyet verebilecek şekilde sıkıştırdığımız kişilerdir kadın sürücüler.

Bazen bu durumu abartıp gideceği yere kadar rahatsız eden sapkın kişiler de mevcuttur.Çareyi cam filmi yaptırıp , biber gazı taşıma zorunluluğunda bulan kadınlar trafikte de zorluk çekmektedir.

*Ayrıca tüm bunlara istinaden kadınların hamilelik döneminde çekilen zorluklar, bir çocuk büyütmenin vermiş olduğu zorluklar, ağda gibi fiziksel zorluklar, her kadının çekmek zorunda olduğu regl sancıları ve buna bağlı olarak yaşadığı duygusal geçişler, sürekli bakımlı olmak zorunda olması, evlenmeden önce bazı özel duyguları yaşayamaması, eşi ölen pek çok kadına kötü niyet ile bakılması, her gün ne pişirsem derdi, ev işlerini aksatmaması aynı zamanda çalışan bir kadın olması, uykusundan feragat etmesi vs. gibi gerçekten zorlayıcı sıkıntılar çekmektedir.

Tüm bunlara rağmen bazıları saklı kalmış olsa da kadın olmanın vermiş olduğu güzellikler de yok değildir.

*Mesela duygularımızı göstererek yaşayabiliriz.Dilediğimiz gibi ağlayabilir, korktuğumuz zaman çığlık atabiliriz.

*Yaşımız ilerledikçe alnımızda ki saçlarımız dökülmeye başlamaz ve kel kalmayız.

*Boyumuz kısa olsa bile topuklu ayakkabı ile bu sorunun üstesinden gelebiliriz.

*Kendimizde değişiklik istediğimiz zaman saçlarımızı dilediğimiz gibi boyatabilir veya makyaj yapabiliriz.

*Ve belki de en güzeli anne olma duygusunu hissedebilmek, bir bebeğe can vermek ve onunla birlikte büyümek.

**Bir kadın değişir, dünya değişir ♥

kadın olmak

 

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *