Kan grubuna göre beslenme nedir?

0
155
KAN GRUBUNA GÖRE BESLENME NEDİR?

Kan grubuna göre beslenme nedir? nelere dikkat etmek gerekir?Bu soruların cevabı sağlıklı yaşam açısından oldukça önemlidir.Peki nedir kan grubuna göre beslenme?

0-A-B-AB Kan grupları mevcuttur.Herkesin kendi kan grubuna göre beslenmesi gerekmektedir.Her ne kadar son dönemlerde popüler hale gelmiş olsa da 1900’lü yıllardan beri devam ettiği bilinmektedir.

A KAN GRUBUNA GÖRE BESLENME NEDİR?

Öncelikle A kan grubuna dahil olan kişilerden biri olabiliriz.Bu kan grubunun bir diğer adı çiftçi kan grubudur. Ağırlık verilmesi gereken beslenme düzeni ise sebze ve meyveden oluşmaktadır.Eğer kırmızı et ağırlıklı beslenme düzeni benimserlerse yanlış bir tercih olur ve sadece enerji kaybına neden olur. Vejeteryan bir kan grubudur. Deniz ürünlerinde tüketmelerinde herhangi bir sakınca yoktur fakat çok fazla tüketmemeleri gerekmektedir.

Sindirim sistemlerinin zayıf olduğu bilinen bir gerçek olmakla birlikte, vücutları su toplamaya müsaittir.Kanser ve kalp hastalıkları gibi hastalıklara meyilli olmaları ise bu kan grubuna sahip kişilerin dikkat etmesi gerektiğinin sinyallerini vermektedir.Peki hangi besinleri tüketmeleri faydalı olacaktır?

 • Öncelikle tahıl ürünlerini tüketmeye özen göstermeleri gerekmektedir.
 • Bol sebze tüketimine özen göstermeleri faydalı olacaktır.Fakat bu her sebze için geçerli değildir.Brokoli, havuç, ıspanak, sarımsak gibi sebzeler olumlu değerlendirilebilecek grup arasındadır.
 • Ve son olarak soya proteinleri tüketmeleri faydalı olacaktır.

Bunun dışında A kan grubuna sahip kişilerin uzak durması gereken besinler ise :Süt ürünleri, kırmızı et, işlenmiş gıdalar (sosis, salam gibi),tropikal meyveler, domates, biber ve lahana gibi sebzeleri sindirim problemleri yaşatabileceğinden dolayı tüketmemeleri daha doğru bir davranış olacaktır.

B KAN GRUBUNA GÖRE BESLENME NEDİR?

A kan grubunun tam aksine B kan grubuna sahip kişilerin sindirim sistemleri daha dayanıklıdır. Kilo problemleri çok fazla olmaz ve olduğunda da rahatlık ile kilo verebilirler.Fakat olumsuz bir durum olarak kan şekeri ortalamaları düşüktür. Ayrıca bağışıklık sistemleri dayanıksızdır. B kan grubuna dahil olan kişilerin beslenmelerinde dikkat etmeleri gereken bazı noktalar vardır.Faydalı olan besin grupları şu şekildedir:

 • Süt ve süt ürünlerine beslenme programları içerisinde yer vermeleri gerekmektedir.
 • Balık ürünlerini tüketebilirler.
 • Yeşil yapraklı sebzeler tüketmeleri yerinde olacaktır.
 • Yağ tüketiminde ise zeytinyağı tüketimine dikkat etmeleri gerekmektedir.Mısır özü ve ayçiçek yağı gibi yağlardan uzak durmaları daha faydalı olacaktır.

Tüketiminde dikkat edilmesi gereken besinler ise :Kuzu eti, tavuk eti,zeytin.

AB KAN GRUBUNA GÖRE BESLENME NEDİR?

AB kan grubu denilince aklımıza ayrı ayrı A ve B kan grubuna sahip olan özellikler gelebilir.Kısmen doğru olmakla birlikte tamamen doğru değildir.AB kan grubuna sahip olan kişilerin A kan grubuna sahip kişilerde olduğu gibi sindirim sistemi hassastır.

Bağışıklık sisteminin güçlü olduğu AB kan grubuna dahil olan kişiler özellikle kadın hastalıkları konusunda dikkat etmeli ve gerekli kontrolleri yaptırmalıyız.Kanser, diyabet gibi hastalıklara karşı risk taşımaktadır.Faydalı olan besinler şu şekildedir:

 • Süt ürünleri
 • Deniz ürünleri
 • Domates
 • Yumurta

Tüketiminde dikkat edilmesi gereken besinler ise şu şekildedir:Dana ve sığır eti, hayvansal yağlar, sarımsak ve sirke.

0 KAN GRUBUNA GÖRE BESLENME NEDİR?

0 Kan grubuna sahip olan kişiler genellikle kilolu kişilerdir.Bunun sebebi metabolizma hızının düşük olması ve troid hormonu iyot eksikliği nedeni ile yediklerinin yakılması zordur.Bu yüzden ne yediğine ne içtiğine dikkat etmesi gerekmektedir.Fakat bununla birlikte sindirim sistemleri oldukça güçlüdür.

Peki tüketilmesi faydalı olan besinler nelerdir?

 • Öncelikle iyotlu tuz tüketmeleri gerekmektedir.
 • Ispanak ve brokoli tüketimi önemlidir.
 • Balık ürünleri
 • Kırmızı et

Tüketilmemesi gereken besinler ise şu şekildedir:Tahıl ve buğday ürünleri, süt ürünleri ve sıvıyağ.

Kan grubuna göre beslenme nedir? Birlikte inceledik.Bundan sonra daha bilinçli ve dikkatli şekilde besinleri tüketmek yerinde olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *