Kansızlığın belirtileri ve tedavisi

0
168
kansızlık

Erkeklere nazaran kadınlarda daha fazla görülen kansızlık,kanın az olması değil, kanın içindeki bazı bileşenlerin az olması anlamına gelmektedir.Kanın 4 temel bileşeni alyuvarlar,akyuvarlar,trombositler,proteinlerdir. Kansızlığın ilk etkisi organlara ve diğer dokulara ihtiyaç duyduğu kadar oksijen taşımamasıdır.Peki kansızlığın belirtileri ve tedavisi nasıl olur?

Kansızlığın en önemli nedenlerinden birisi kanda bulunan demir eksikliğidir.Yapılan araştırmalarda her üç kadından birinde demir eksikliği gözlenirken, erkeklerde bu durum her beş erkekten birinde gözlenmektedir. Kadınların her ay regl durumunu yaşaması buna en büyük sebepken, doğum yapan kadınlarda doğum sonrasında bu duruma daha sık rastlanmaktadır.

Kansızlığın belirtilerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 1. Geçmeyen bir yorgunluğumuz varsa, enerjimiz oldukça düşük ve halsiz bir durumdaysak kansızlıktan şüphelenebiliriz.
 2. Soğuk havalarda diğer insanlara göre çok daha fazla üşüyorsak, soğuğa karşı hiç dayanıklı değilsek
 3. Dışarıdan bakan insanların fark edeceği şekilde rengimizin soluk ise
 4. Bağışıklı sistemimizin düşük olması, yani hastalıklara karşı dirençli olamıyorsak
 5. Çabuk sinirlenme durumumuz varsa, ani tepkiler gösteriyorsak,
 6. Konsantre olmakta güçlük çekiyorsak,
 7. Çabuk yorulma problemiyle karşı karşıya kalıyor ve çarpıntımız oluşuyorsa,
 8. Ağız kenarlarında çatlaklar mevcut ise
 9. Tırnaklarımız dayanıksızsa hemen kırılıyor ise geç olmadan hemen bir doktora başvuralım.

kansızlık

Peki kansızlığa hangi durumlar sebep olur bir bakalım:

 • En önemli nedeni demir eksikliğidir.Demir eksikliği en yaygın kansızlık sebebidir.Demir eksikliğinde halsizlik, dilde ağrı ve tat kaybı, saçlarda dökülme sık sık görülür.Eksikliği uzun sürdüğü takdirde merkezi sinir sistemi bozukluklarına kadar gider.
 • Hamilelik döneminde bebeğin yeterli oksijen alabilmesi için daha fazla demire ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yüzden doktor kontrolünde annelere demir takviyesi verilebilir.
 • Et,balık ve süt ürünlerini yeterince tüketmemekten kaynaklı olarak da bu problemi yaşayabiliriz. Kansızlığın bir diğer nedeni olan B 12 vitaminin eksik olması kansızlığın önemli sebeplerinden birisidir.Bu yüzden yeterince tüketmeye dikkat etmeliyiz.
 • Mide ve bağırsak sisteminde ki kan kaybından dolayı da kansızlık yaşıyor olabiliriz.Midede ki kanamaya NSAID grubunda bulunan romatizma ilaçlarının, ağrı kesicilerin uzun süre kullanılması sebebiyet verebilir. NSAID grubunda bulunan ilaçlar hem reçeteli hem de reçetesiz satılabildiği için  daha dikkatli ve doktor kontrolünde kullanmaya dikkat etmeliyiz.
 • Yanlış beslenmeden dolayı ve yeterince demir takviyesi almadığımızdan dolayı kansızlık bir sorun olarak karşımıza çıkabilir.
 • Regl dönemi de kansızlığın en büyük sebeplerinden birisidir.Demir eksikliğini anemisinin nedenleri arasında gösterilebilir. Ayrıca basur, bağırsak polipleri gibi kanamalı hastalıklar da sebep olabilir.

Kansızlığın tedavisi:

Kansızlık bir bulgudur. Bu sebeple kansızlık tespit edildiğince önce nedeni araştırılmalıdır.

Demir preparatı damardan, hap olarak ya da solisyon olarak doktor takdirinde verilebilir.

Et,balık ve tavukların kahve rengi kısımlı etleri demir açısından zengin olduğundan tüketmek gerekmektedir.

Pekmez, kuru üzüm, kuru kayısı,baklagiller kansızlığa son derece faydalıdır.

Kafeinli içecekler, kepekli ekmekler demir emilimini azaltacağı için uzak durmakta fayda vardır.

C vitamini takviyesine dikkat etmeliyiz. Bu yüzden bol bol portakal suyu tüketimi yapabiliriz.

kansızlıkKansızlığın belirtileri ve tedavisi genellikle bu şekilde olmakla birlikte kansızlık bir takım hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olur, çabuk yorulacağımız için gündelik hayatımızı olumsuz yönde etkiler, kansızlıkta hücrelere yeteri kadar oksijen taşınmadığından kalp daha fazla çaba sarf eder ve yorulur. Bu da kalp ve damar hastalıklarına neden olabilir. Ayrıca dikkat dağınıklığı, algılamada problem ve erken doğum gibi ciddi zararlar verebilir. Bu yüzden hiç zaman kaybetmeden bir kan tahlili yaptırmalı ve gerek görüldüğü takdirde tedavimize başlamalıyız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *