Kar yağmayan kış

0
245
kar

Yakın zamana kadar kar tatili diye bir durum vardı.Çocuklar dört gözle kar yağsa da okullar tatil edilse diye beklerdi.Belki bizde öyleydik… Ama bu durum bu kış söz konusu olmadı.Kar yağmayan kış bizleri karşıladı.

KAR YAĞMASI

Bir düşünelim okullarda ki duvara asılı mevsimler resimlerinde kış denilince kardan adam değil de ne vardı? Kış ile bu kadar bütünleşen karın olmaması sanılandan daha vahim bir durum aslında.

Peki karı henüz neden göremedik?Uzmanlara göre kar yağmamasının en büyük sebebi şehirlerde ki betonlaşmalar. Doğal bitki örtüsü yerine yapılan asfaltlar güneş ışığını yansıtıyor ve aslında yağan kar yağmura dönüşüyor.Görüldüğü üzere doğanın dengesini bozmak son derece olumsuz bir durum yaratmaktadır.

Peki kar yağmamasının zararları nelerdir?

*Su rezervlerinin önemli bir kaynağı olan kar yağışı olmazsa su sorunu yaşarız.Su sorunu demek ise sıkıntılı bir hayat demektir.Evimizde yaşanılan 1 günlük su kesintisini düşünelim.Bulaşık yıkanmaz, çamaşır yıkanmaz bunları geçelim el ve yüz dahi yıkayamayız.Gündelik yaşam akışı sekteye uğrar.

*Havada ve karada zararlı mikropları öldürür.Dikkat edelim son zamanlarda herkes hasta.Çünkü mikropları kıracak bir kar yağışı gerçekleşmedi henüz.

*Bitkilerin koruyucu kalkanı ortadan kalkar.Kar yağınca bitkilerin üzerini kapatır ve onları zararlardan korur.

*Kar barajlardan enerji olarak döndüğü için bu konuda da sorunlar ile karşı karşıya kalabiliriz.

*Kar yağmadığı zaman havanın çok soğuk olduğuna şahit oluruz.Kar yağdığı zaman hava yumuşar ve ısınır.

*Karın bedenen bir rahatlama verdiğini duymuş muydunuz?Karın sahip olduğu beyaz renk insana sakinlik ve huzur vermektedir.Ruhu aydınlatıp, ferahlık vermektedir.

Kar neden beyazdır peki?

Kar kristalinin üzerine güneş ışığı düşünce güneş ışığı kar kristali tarafından bir kaç defa saçılır.Her saçılma için ışıkta bulunan bütün renkler eşit olarak yansıtılır ve karın rengi beyaz görülür.Kar taneleri ise tam bir mucizedir.Su moleküllerinden oluşmakla birlikte her biri ayrı şekildedir ve hepsi altıgendir.İki kar tanesinin aynı olmasının ihtimali 1024 de 1 oranındadır.

kar taneleri

 

Evet dışarıda olmak zorunda olanlar için zorlu kış şartları sıkıntı yaratabilir.Fakat doğanın dengesi gereği her kışın bir yazı ve her yazın bir kışı olması gerekmektedir.Yani henüz yüzünü göstermeyen beyaz örtünün en kısa zamanda bizimle buluşmasını dileyelim.Aksi durumda kara kış yerini kurak yaza bırakacak…Kar yağmayan kış mevsiminde güneş gülümserken belki de yazın sıcağında kar ile ferahlarız belli mi olur? En nihayetinde doğanın bozulmaması gereken dengeleri ile oynarken doğanın da bizim dengemizi bozma hakkı doğar. 🙂

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *