Kelebekleri sevmek için 10 neden

0
383
kelebekler

Onlar doğanın en naif en nadide canlılarından birisidir.Kelebeklerin bilinen özelliklerinin yanı sıra bilinmeyen pek çok özelliği de mevcuttur.Peki bu özellikler nelerdir onları daha yakından tanıyalım.Kelebekleri sevmek için 10 neden neymiş birlikte bakalım.

  1. Erkek kelebekler çok güzel kokmaktadır ve bu kokuyu kanatta ki pulların bazıları vermektedir.Menekşeden vanilyaya kadar pek çok güzel kokuyu barındırabilirken dişi kelebekler erkek kelebeklerin aksine ya kötü kokar ya da kokusuzdur.Kötü kokanlara faydası ise onları kokusundan dolayı yemeyen kuşlara yem olmaktan kurtulmalarıdır.
  2. Bazı kelebeklerin zehirli olduğu söylense de genellikle kelebeklerin insanlara zararı dokunmamaktadır.Özellikle kelebek halindeyken…Fakat tırtıl hali için aynı şeyi söyleyemeyiz.Bazı tırtıl halleri sebzelere büyük zararlar vermektedir.Bahçede sebze yetiştiriyorsak dikkatli olmakta fayda var.kelebek
  3. Kelebekler dünyanın her yerinde yaşayabilirler.Sadece kutuplarda yaşayamadıkları bilinmektedir.Kelebeklerin 1 yıl içinde en az 4 nesil oluşturduğu bilinmektedir ve tahmini 150 bin türü mevcuttur ve bazı kelebeklerin kış uykusuna yattığını biliyor muyuz?
  4. Bazı kelebekler ise bulunduğu ortama göre renk değiştirebilmektedir.
  5. Kelebeklerin ömrünün 1 gün olduğu söylenir.Oysa kelebeklerin ne kadar yaşadığı bilinmemektedir.Bazıları birkaç gün bazıları birkaç hafta bazıları ise 1 yıl yaşamaktadır.Genellikle kuşlara yem olarak hayatları son bulmaktadır.Ayrıca kanatları zarar görse bile yaşayabilmektedirler.
  6. Kelebeklerin ayaklarında kimyasal alıcılar bulunmaktadır ve bu alıcılar sayesinde ayakları ile tat almaktadırlar.Yetişkin olan kelebekler yiyecek konusunda pek seçici değildir.
  7. Dişi kelebekler 100-1500 arası yumurtlamaktadır.Yumurtaların şekilleri ise küre, yarım küre ve iğ şeklindedir.
  8. Doğanın bir mucizesi olan kelebekler minik bir tırtıl iken aylarca hayatta kalma mücadelesi verirler ve kelebeğe dönüştükleri andan itibaren ömürleri kısalmaya başlamaktadır. Onların tek amacı nesillerini devam ettirmektir.kelebeklerin ömrü
  9. Oldukça akıllı hayvanlardır.Öyle ki düşmanları ile saklambaç oynarlar ve tehlike anında kanatlarını birleştirip kuru bir yaprak haline gelip kendilerini kamufle ederler.Böylece kendilerini koruyacak oldukça güzel bir yöntem kullanırlar.
  10. Kelebeklerin sadece gündüz uçtuğunu biliyoruz.Fakat geceleri uçabilen kelebekler de mevcuttur.Özellikleri ile geceye uyum sağlamaktadırlar.

Kelebekleri sevmek için 10 neden bunlardır.Fakat kelebeklerin bilinmeyen pek çok özelliği de mevcuttur.Biz kendi hayat koşturmacamız içerisinde kaybolurken, doğanın mucizevi canlıları ise bu şekilde bir hayat sürdürmektedir.Çeşit çeşit renk renk bir sürü türü bulunan kelebekler doğanın ihtişamının bir kanıtıdır adeta.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *