Kendini tanımak

0
241
kendini tanımak

Kendini tanımak evresi hızlı olmayan ve zaman isteyen bir süreçtir.İnsanın kendini tanıması edindiği tecrübeler, yaşanmış olaylar ve dayanabilme kapasitesine göre değerlendirebileceği bir yolculuktur.

Peki kendini tanımak neden önemlidir?

Geleceğini şekillendirmek isteyen bir kişi yeteneklerini doğru tanıyabilmesi, doğru işe yönelmesini sağlayacaktır.Pek çoğumuz yeteneklerimizin farkında değiliz, yapabileceklerimizi ve kapasitemizi bilmiyoruz ve bu yüzden sevmediğimiz işlerde çalışıyoruz.

Kendini tanımanın en güzel yanlarından birisi kendimize karşı olan dürüstlüğümüzdür. Mesela bulunduğumuz yerden memnun değilsek ve sadece başkalarını memnun etmek amacı ile bulunuyorsak orada olmaktan memnun olmadığımızı kendimize itiraf edemiyor olabiliriz.Oysa kendimizi tanırsak orada bulunmaktan memnun olmadığımızı bilir ve bulunmak zorunda kalmayız.

kendini tanımak

Kendimizi tanırsak bizi neyin mutlu edip , neyin yıpratacağını bilir ve buna göre davranabiliriz.Böylece daha az üzülür, daha çok mutlu oluruz.Mesela kalabalık ortamdan hoşlanmıyorsak ve bunu biliyorsak kalabalık ortamlardan uzak durur, daha sakin ve daha fazla yalnız kalabileceğimiz yerlerde zaman geçiririz.Böylece kendimizi daha iyi hissederiz.

Cesaret bu süreçte önemlidir.Çünkü kendimize bazı şeyleri itiraf etmek oldukça cesaret ister.Eksik yönlerimizi bilmek ve bunu kendimize açıklamak kolay olmayacaktır.Ama bunu itiraf ettikten sonra egolarımızdan kurtulmuş olur ve kendimize olan güvenimiz gelir.

Biz kendimizi tanırsak eğer hayatımızda olan kişiler de bizi daha iyi tanır.Çünkü kendimizi daha rahat ifade edebilir ve doğru cümleleri kurabiliriz.Bir olay karşısında nasıl tepki vereceğimizi bilmeyen sevdiklerimiz bize temkinli yaklaşırken nasıl bir tepki vereceğimizi bilseler daha rahat olabilirlerdi.Bu yüzden kendimizi doğru ifade edebilmeli yani kendimizi doğru tanımalıyız.

Kendinimizi tanımak adına neleri bilmemiz gerekiyor?

*Öncelikle neleri yapabiliriz ve neleri yapamayız bunun cevabını verebilmek son derece önemli.Aslında yapabileceğimiz pek çok şey var ama denemediğimiz için bunları bilemeyiz.Yeteneklerimizi keşfetmek ve bu doğrultuda ilerlemek gerekir.Yani yeteneğini bilmeyen ve ben yapamam deyip korkak davranan insan sayısı oldukça fazladır.

*Hedeflerimizi ve hayattan ne istediğimizi bilmek de önemli bir detaydır.Hayattan ne istediğini bilmeyen kişiler, amaçsızca yaşar ve bir doyum, bir haz yaşayamaz.İsteklerine ulaşan kişinin mutluluğunu hiç bir zaman yaşayamaz.Kendimize gerçekçi hedefler koyup, bunun için elimizden geleni yapmalıyız.Evet bazen hayatı akışına bırakmak gerekir ama velhasıl kelam hedefleri olmayan kişiler meyvesiz ağaçlara benzer.

*Bizi biz yapan değerleri bilmeli ve prensiplerimizi belirlemeliyiz.Bizi ifade eden keskin çizgilerimiz olması gerekmektedir.Böylece kendimizin farkına varır ve daha kendine saygı duyan bireyler haline geliriz.

kendini tanımak

Kendini tanıma sürecinde anketlerden faydalanabiliriz.Yapılan anketlerde bize sorulan sorular doğrultusunda kendimize sormadığımız veya cevabını bilmediğimiz sorulara yanıt bulabiliriz.Ruhsal özelliklerimizin yanı sıra bedensel olarak da tanımak gerekir.Bedensel özelliklerimizi olduğu gibi kabul edersek daha mutlu olabiliriz.Kilo almak kilo vermek gibi değişebilen özellikleri farklı hale getirebiliriz fakat doğuştan gelen özelliklerimizi kabul etmemiz gerekmektedir.

Unutmayalım ki kim olduğumuzu bilmek bizi daha iyi hissettirip daha değerli kılmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *