Kereviz nedir ve neye iyi gelir?

0
224
Kereviz nedir ve neye iyi gelir?

Kereviz nedir ve neye iyi gelir? Bu yazıda birlikte inceleyelim.Kereviz, son zamanlarda daha popüler hale gelmiş olan maydanozgiller sınıfından bir bitkidir.

Kereviz, sağlıklı sebzeler arasında kendisine değerli bir yer edinmiştir.Daha öncelerde değeri bu kadar bilinmiyordu fakat sağlıklı beslenme şeklinin benimsenmesi ile birlikte bu bilinç oluşmuştur.Genellikle Kuzey ve Batı Avrupa’nın sahil kesimlerinde yetişmektedir.Hem yaprakları hem de kökleri yenilebilmektedir.

Oldukça keskin ve güzel bir kokuya sahip olan kereviz, kök ve yaprak olarak iki kısımdan oluşmaktadır.Kökü yumru şeklinde iken yaprakları oldukça uzundur.Kendisi tam bir şifa kaynağıdır.Salatasından, zeytinyağlı yemeğine kadar pek çok çeşitte tüketilmektedir.Diyet yapanlar ve sağlıklı beslenen kişiler yemek listelerinde kerevize sıkça yer vermektedir.Çünkü kalorisi oldukça düşüktür.

Peki kerevizin ne gibi faydaları bulunmaktadır?

*Öncelikle sakinleşmek istiyorsak ve sinirlerimizin yatışması gerekiyorsa kereviz tüketebiliriz.İçinde bulunan uçucu yağlar sakinleşmeye yardımcıdır.

*Vücut sıcaklığımızın düzelmesini istiyorsak, kereviz tüketebiliriz.

*Emziren anneler için oldukça faydalı olan kerevizi tüketmeleri yerinde olacaktır.

*Her sapında 10 kalori bulunan kereviz, zayıflamaya yardımcı olmaktadır.Metabolizmayı düzenleyip, tok tutarak diyet dostudur.

*İltihap önlemektedir.Antioksidan özelliği olması, iltihap oluşumunu önlemektedir.

*Göz sağlığını korumak için kereviz tüketmeliyiz. A vitamini içeren kereviz, gözlerimiz için de birebirdir.

*Kerevizin içerisinde potasyum, magnezyum, sodyum ve demir bulunmaktadır.Bu içerik sağlıklı bir vücut için oldukça gereklidir.

*Kötü kolesterolü düşürmektedir.

*Luteolin isimli güçlü bir flavonoid özellikle pankreas kanserinin önlemeye yardımcı olmaktadır.

*Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. C vitamini ve antioksidan içeriğinin yüksek olması tüketmemiz için bir sebeptir.

*Yüksek tansiyona sahipsek, kereviz tüketebiliriz.Kan damarlarının genişlemesine sebep olur.Kana hareket etmeleri için daha büyük bir alan sağlar ve kan basıncını düşürür.Böylece de yüksek olan tansiyon düşmektedir.

*Mide yanması gibi bir sorunumuz varsa kereviz tüketebiliriz.Kerevizi kaynatarak akşam uyumadan önce tüketebiliriz.Midenin asit oranını dengeler.

*Ve son olarak yüzde doksanı su olan kereviz, vücutta yaşanan sıvı kaybını engelleyebiliriz.

Hayatımızda tek yönlü beslenmemeye ve sebze- meyvelere de sıkça yer vermeye çalışalım.Daha sağlıklı bireyler olmak için özellikle kerevize hayatımızda yer verelim.Unutmayalım sayılan faydalardan sadece bir tanesi bile tüketmek için bir sebeptir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *