Kilo vermek istiyorum

0
173
kilo vermek istiyorum

Kilo vermek istiyorum diyoruz ama bazen hareketsiz yaşam bazen fazla yemek yememiz bazen de bazı hastalıklar nedeniyle pek mümkün olmuyor mu?Çevremizde ki kişilere baktığımızda birçok kişi kilolarından şikayetçidir.Spor kültürümüz aslında fazla gelişmiş sayılmaz.Spor yapmak küçüklükten beri alışkanlık haline getirmemiz gereken, yemek yeme ve uyuma gibi doğal bir rutin hale gelmelidir.Spor yapmak için illa kilolarımızın bizi terk etmesini istediğimiz ana kadar gelmemize gerek yok.

Kilo vermek için genel anlamda dikkat etmemiz gereken noktalar mevcuttur.Bir bakalım neymiş o noktalar:

zayıflamak

1)BESLENME

-Kilo vermek istiyorsak, yağlı yiyeceklerden uzak durmalıyız.Kızartma ve kavurma yerine haşlama ya da ızgaraya yönelmemiz daha doğru olacaktır.Peki hızlı yemek yemenin kilo aldırdığını biliyor muyuz?Yemek yerken başka bir şeyle uğraşmamalıyız.Yediğim yemek nereme gitti anlamadım diye bir tabir var ya işte böyle olur.Konsantremiz sadece yemekte olmalı farkında olmadan fazla fazla tüketmemeliyiz.Yavaş yavaş, sindire sindire lokmalar iyice çiğnenmelidir.

-Vücudumuzun metabolizmasını bozan abur cuburlara dikkat edelim.Çayın, kahvenin yanında atıştırılan kekler, cipsler oldukça keyifli olabilir ama sadece yerken keyiflidir.Daha sonrasında bize kilo alımı olarak geri döneceğini unutmayalım.Canımız isterse elbette ki nefsimizi köreltmek için tadına bakabiliriz.Ama bununla kalmayı öğrenmeliyiz.

-Asitli içeceklerden uzak durmalıyız.Vücudumuza zarar verdiği gibi kilo alımına yardımcı olmaktadır.Kilo almak istemiyorum diyorsak eğer asitli içecekler yerine  bol bol su içmeliyiz.Su içmenin dışında bitki çayları, yeşil çay,şekersiz ve sade maden suyu veda iyi bir seçenek olacaktır.

su içmek

-Beyaz ekmek yerine kepekli, çavdar ya da tam buğday ekmeği tüketmeliyiz.Tabi bunları tüketirken de aşırıya kaçmamalıyız.

-Karbonhidrat alımı vücudumuzda ki enerji ihtiyacı için elbette gereklidir fakat aşırıya kaçmamaya dikkat etmeliyiz.Muz,soğan, mercimek ve portakal gibi besinlerden karbonhidrat ihtiyacımızı giderebiliriz.

-Az ve sık yeme alışkanlığı kazanmalı ve kahvaltı öğününü atlamamalıyız.Kahvaltı yemek yeme zamanına kadar bizi enerjide tutar ve sağlıksız atıştırmalıkların önüne geçer.

-Lahana, ıspanak, salatalık gibi kalorisi düşük ama sağlıklı besinler tüketmeliyiz.Meyvelerden ise kalorisi en düşük olanlar yeşil elma,erik, böğürtlen olmakla birlikte meyveleri kabukları ile birlikte tüketmeye özen gösterelim.

lahana

-Hamur işi bizim dostumuz değil! Her ne kadar severek yesek bile onlardan olabildiğince uzak durmalıyız.Çay ve kek ikilisini diyet kekler ile değiştirebiliriz.Unutmayalım hamur işi bize kilo olarak geri dönen masum görünümlü bir düşmandır.

-Tuz, şeker ve undan koşarak uzaklaşalım.Yemeğin tadına bakmadan tuz atmak son derece yanlış bir davranıştır.Fazla tuz kullanımı tansiyon, kalp ve damar hastalıklarına neden olmaktadır.Tuzda bulunan sodyum su çektiği için vücuttaki suların çekilmesine sebebiyet vermektedir ve kilo aldırmaktadır. Şeker ise diyabet hastalığından migrene kadar pek çok hastalığa sebebiyet vermekle birlikte kilo alımını arttırmaktadır.Un ise obeziteye sebep olamakla birlikte sindirim sistemi bozukluklarına ve kan şekerinin yükselmesine de neden olur.O yüzden uzak durmamızda fayda var.

üç beyaz

-Yemek tabaklarımızı daha küçük tercih etmeli gün içinde ara ara birkaç tane fındık, yaban mersini gibi enerji veren bizi sağlıksız besinlerden koruyan atıştırmalıkları tercih etmeliyiz.Depresyonda isek kendimizi yemeğe vurmak yerine bir uzmandan destek almalıyız.Ayrıca buradan gece yemek yiyenlere bir tavsiye kilo vermek istiyorum diyorsak bırakın gece yemek yemeyi uykudan 3-4 saat öncesine kadar yemek yemeyi bırakmalıyız.

*Tüm bunlarla sağlıklı ve dengeli bir beslenmeyi hayatımıza kazandırmış oluruz.

2)EGZERSİZ-KARDİYO

Egzersizlere genel olarak kardiyo ismi verilmektedir. Kilo verme konusunda sadece beslenme ya da egzersiz tek başına yeterli değildir.

Sabahın erken saatleri egzersiz yapmak için en doğru zamanlardan birisidir.Çünkü vücudun enerjisi son derece yüksektir. Günde 45 dk yapılan egzersizler hemen hemen herkese yeterli gelmektedir.Pek tabii kişiden kişiye göre değişim göstermektedir.

spor

-Bölgesel zayıflama gibi bir durum maalesef ki söz konusu değil.Vücutta orantılı olarak incelme görülmektedir.Bölgesel yapılan spor ile sadece o bölgede bulunan kasları çalıştıracağı için farklı bir incelme olabilir elbette.

-Kilo vermek istiyorsak hareketsiz bir yaşam tarzından vazgeçmeliyiz.Kuvvet gerektiren ağırlık sporları kasları ve metabolizma hızını arttırırken, bu çalışmalarla kilo vermekten ziyade kaslı bir hale bürünebiliriz.

-En az 40 dk yürüyüş ve koşu yapmalıyız.Kilo verirken aynı zamanda düzgün bir fiziğe de kavuşabiliriz.

-Ancak disiplinli bir ortam beni spor yapmaya teşvik eder diyorsak spor salonuna yazılmak iyi bir fikir olabilir.Fakat ben zaten kararlı ve hırslı bir yapıya sahibim kendimde yaparım dersek açık havada spor yapmak da güzel olacaktır.

spor salonu

*Kilo vermek istiyorum diyorsak ayrıca kullanılan ilaçlara dikkat edelim(bazı ilaçlar kilo alımına sebebiyet vermektedir.)içki tercihimizi bira yerine şarap ve şampanyadan kullanalım, düzenli bir uyku, stressiz bir hayat yaşayalım ve en önemlisi sabırlı olup pes etmeyelim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *