Kış mevsiminde hasta olmamak için alınması gereken önlemler nelerdir?

0
225
Kış mevsiminde hasta olmamak için alınması gereken önlemler nelerdir?

Kış mevsiminde hasta olmamak için alınması gereken önlemler nelerdir? Bu soru elbette herkesin bilmesi gereken ve önlem alması gereken bilgiler arasındadır.Malum önümüz kış ve tabiri caizse kara kış gelmeden önlemimizi almalı hastalıklara karşı tedbirimizi almalıyız.

Alabileceğimiz tedbirler ise şu şekildedir:

1)VİTAMİN DESTEĞİ ALMAK

Bu vitaminleri öncelikle meyve ve sebzelerden almayı tercih etmeliyiz.Mesela kış mevsiminde grip ve soğuk algınlığına karşı koruyan en güçlü vitamin C vitaminidir.C vitaminini greyfurt, portakal ve mandalinadan bol bol alabiliriz.Bunun yanı sıra A,E,D vitaminleri de son derece önemlidir.Mesela D vitamininin büyük bir kısmını güneşten sağlarız.Kış mevsiminde bu mümkün olmayacağı için D vitamini takviyesi edinebiliriz.Velhasıl kelam kış mevsiminde hasta olmamak için alınması gereken önlemler nelerdir? sorusunun en güzel cevaplarından biri vitamin desteği almaktır.

2)SIVI TÜKETİMİ ARTTIRMAK

Yaz mevsiminin vermiş olduğu sıcak etki ile sıvı tüketimini arttırırız.Fakat kış mevsiminde bu durum tam tersine dönmektedir.Mesela suyu üşüdüğümüz için içmeyiz.Oysa ki biraz daha ılık bir hale getirip içmemiz mümkündür.Üşümenin verdiği etki ile hemen sıcacık çaylara sarılırız.Fakat çay su kadar faydalı değildir mesela.Hasta olmak istemiyorsak, su, maden suyu, taze sıkılmış meyve suları gibi sıvı tüketimini arttırmalıyız.

Kış mevsiminde hasta olmamak için alınması gereken önlemler nelerdir?

3)SPOR VE EGZERSİZE DEVAM ETMEK

Enfeksiyonlar en fazla kış mevsiminde görülmektedir.Bu nedenle kış mevsiminde kendimizi hastalıklara karşı korumak için demir gibi bir bünyeye sahip olmalıyız.Bunun en güzel seçeneklerinden birisi ise spor ve egzersiz yapmaktır.Mevsime uygun kıyafetler ile açık havada yapabileceğimiz gibi spor salonu veya evde yapmayı da tercih edebiliriz.Bize uygun olan alternatifi seçip, spor yapmaya devam edelim.

4)DOĞRU KIYAFET SEÇİMLERİ YAPMAK

Kış mevsiminde hasta olmamak için alınması gereken önlemler nelerdir? İşte en güzel önlemlerden birisi doğru kıyafet seçimidir.Kış mevsiminde iç mekanda bizi terletecek, dış mekanda üşütecek kıyafetlerden uzak durmalıyız.Atkı, bere gibi kış aksesuarlarını tercih etmeliyiz.Bizi soğuktan koruyan ve sağlıklı kumaş içeren kıyafetlere yönelmeliyiz.Ayrıca ayakkabı seçimimiz de son derece önemlidir.Su ve soğuk geçirmeyen bir bot ile hastalıklara büyük anlamda tedbir alabiliriz.

5)YETERLİ UYKU DÜZENİ OLUŞTURMAK

Kış mevsiminde havalar erken kararır ve geç aydınlanır.Bu yüzden daha fazla uykuya düşkünlüğümüz olabilir.Hatta üşüdüğümüzde bile uyumak isteyebiliriz.Oysa ki yetişkin bir kişi için günde 7-9 saat uyku yeterlidir.Bu yüzden hayatımıza normal bir şekilde devam etmeli ve bünyemize yetecek kadar uyku düzeni oluşturmalıyız.Böylece sadece grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların yanı sıra depresyondan da korunabiliriz.

Kış mevsiminde hasta olmamak için alınması gereken önlemler nelerdir?

6)KALABALIK ORTAMLARDAN SAKINMAK

Hem kapalı hem de kalabalık ortamlar hastalıklara adeta davetiye çıkarmaktır.Kalabalık ortamlarda hiç kimsenin hasta olmaması gerçekten büyük bir şanstır.Çünkü daha öncede belirttiğimiz gibi enfeksiyonlar ne fazla kış mevsiminde görülür.Bu yüzden bu buluşmalara bahara ertelersek sağlığımız doğru bir karar verebiliriz.

Her yazın bir kışı, her kışın bir yazı vardır.Kış mevsimi bolluk ve bereket getirmektedir.Elbette ulaşım, hastalık gibi olumsuz etkilerde mevcuttur.Ama dört mevsimi görüp yaşayabileceğimiz bir kuşakta yaşayabilecek kadar şanslı olduğumuzun farkında olup, her mevsimin ayrı bir tadı olduğunu unutmayalım.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *