Kıvırcık saç bakımı

0
286
kivircik-sac-bakimi-nasil-olmalidir

Kıvırcık saçlar, dikkat çekici ve bakımı bir o kadar da zor olan saç tipleridir.Kıvırcık saçlı olmayanların özendiği, bakımını bilmeyen kıvırcık saçlı olanların saçlarını bu kıvırcıklıktan kurtarmaya çalıştığı doğrudur.Bakımını bilmediği noktasına vurgu yapalım.Çünkü kıvırcık saç bakımı denilince bilinmesi gereken bazı püf noktalar mevcuttur.Peki bu püf noktalar nelerdir?

kivircik-sac-bakimi

*Öncelikle tarak seçiminde doğru tercihlerde bulunmalıyız.İnce dişli taraklardan uzak durmalı ve daha kalın dişli, geniş taraklara yönelmeliyiz.Peki ne zaman doğru tarama zamanıdır?

Şampuan kullanımından sonra saçları taramak en doğru zamandır.Böylece bukleler birbirine karışmamış olur.Ayrıca bu tarama işleminden sonra saç spreyi kullanmak da iyi gelecektir.

*Saçlarımızı gün içerisinde doğal haline bırakmayalım.Ara ara başımızı öne doğru eğip, saçlarımızı şöyle bir dağıtalım.Hacim kazandırmak işte bu kadar kolay.

kıvırcık saç

*Kıvırcık saçları kurutmak da bir o kadar özen istemektedir.Ellerimiz ile kurutmalı ve bukleleri belirginleştirelim.Saçlarımızı üst kısımdan kurutmak da doğru bir seçim olacaktır.

*Kıvırcık saçlar için özel üretilmiş olan saç kremleri ve saç spreyleri ile daha güzel bukleler elde etmemiz mümkündür.

*İster kıvırcık ister düz saç olsun hepsi için fazla ısının zararlı olduğunu bilelim.Bu yüzden saçlarımızı kendi halinde kurumaya bırakmak daha iyi olacaktır.

*Gece uyurken bone kullanırsak saçlarımız karma karışık bir hale gelmez ve sabaha kadar bukleler şekillerini korur.

*Unutmadan belirletelim ki saçlarım kabarık ve çok kötü görünüyor düşüncesinden kurtulmak gerekmektedir.Çünkü kıvırcık saçlar kabarık olduğunda kendini göstermektedir ve daha hoş bir görünüme kavuşmaktadır.

*Kabarıklığının gitmesi için ara makas attırmak son derece yanlıştır.Çünkü ara makas saçı zamanla yıpratmaktadır.

*Kıvırcık saçlara hafif katlar verdirerek daha canlı bir hale getirebiliriz.Kesimde dikkat etmemiz gereken nokta ise kuru kesim yaptırmaktır.Çünkü kıvırcık saçın ıslak ve kuru hali oldukça farklıdır.Bu yüzden kesim modelini kuru saç üzerinde görmemiz daha sağlıklı olacaktır.

*İpek kumaştan yapılmış olan yastıklar saçın nemini koruyacağı için yastık kılıfı seçerken bu detaya dikkat edelim.

*Bitki özü içeren şampuanlar seçersek, besleyici ve nemlendirici özelliğinden dolayı, saçlarımız yıpranmaz ve buklelerimiz daha sağlıklı olabilir.

*Kıvırcık saçlar daha çabuk kuruduğu için her gün yıkamak iyi olmayacaktır.Bu yüzden gün aşırı veya 2-3 günde bir yıkamak daha iyi gelecektir.

*Haftada bir zeytinyağı veya badem yağı ile saç derisine masaj yaparak yarım saat kadar bekletmek saçlarımın parlaması ve nemini kaybetmemesi için gereklidir.

*Saçlarımızı soğuk suyla yıkamalıyız.

*Beslenmeye özen göstermemiz gerekmektedir.

*Ve son olarak saçlarımız ile barışık olmalı ve kıvırcık saçın bir ayrıcalık olduğunu bilmeliyiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *