Kolesterol düşüren besinler

0
277
kolesterol

Kolesterol düşüren besinler bilinmesi gerekenler arasındadır.Çünkü kolesterol,bizleri sandığımızdan daha fazla etkilemektedir.

Kanımızda bulunan kolesterolün hepsini sanıldığı gibi yiyecekler yapmaz.Yüzde 75 gibi büyük bir dilimini karaciğer kendi üretirken sadece yüzde 25’lik kısmını yiyeceklerden almaktayız.

Kolesterol iyi ve kötü olarak sınıflandırılmaktadır.Kötü kolesterol, damarların tıkanmasına sebebiyet verirken, iyi kolesterol kötü olanı çekerek damarları tıkamasını önlemeye çalışmaktadır.

kolesterol

Kolesterolü düşüren besinler nelerdir bir bakalım

Diyet yapmak yüksek olan kolesterolü düşürmek için etkili bir yöntemdir.Bununla birlikte özellikle lifli yiyecekler düşmesine yardımcı olmaktadır.

*Lifli ve yeşil yapraklı besinler

Lifler kanı kolesterolden ayırıp, kan akışının kolaylaşmasını sağlamaktadır.Bu yüzden lifli yiyeceklere yönelmemiz doğru olacaktır.Yeşil yapraklı olan besinler de düşürülmesine yardımcı olmaktadır.

*CEVİZ, FINDIK, BADEM ÜÇLÜSÜ

Kolesterolü düşürmeye yardımcı olan bu besinleri fazla tüketmemeye dikkat etmeliyiz.Avuç avuç tüketmemeli, günde 2-3 tane tüketmenin yeterli olacağını bilmeliyiz.

Doymamış yağ asitleri ve E vitamini açısından zengin olması nedeniyle kandaki kolesterol oranını düşürmektedir.

ceviz

*ELMA VE GREYFURT

Elma ve greyfurtun kolesterolü düşürücü etkisinden çok az kimsenin haberi vardır.Fakat elma ve greyfurt tam bir kolesterolsavardır. Tıpkı ceviz badem fındık üçlüsünde olduğu gibi fazlasına kaçmadan günde 1 veya 2 tane tüketmeliyiz.

*ZEYTİNYAĞI

Günde 1 kaşık içilen zeytinyağı kolesterolü düşürmektedir.Tükettiğimiz zeytinyağının saf olmasına yani gerçek zeytinyağı olmasına dikkat etmemiz gerekmektedir.Aksi takdirde faydasını göremeyiz.

*BALIK

Son derece faydalı olan balık, iyi kolesterolü yükseltir.Kan akışını düzeltip, damarların tıkanmasını önlemektedir.Bu yüzden en azından haftada bir kerede olsa balık tüketmeye özen göstermeliyiz.

zeytinyağı

Ve son olarak keten tohumu ile sarımsağında kolesterolü düşürdüğü bilinmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *