Kurban eti ile ilgili bilinmesi gerekenler

0
238
kurban eti

Kurban eti ile ilgili bilinmesi gerekenler oldukça önemlidir.Malum önümüz kurban bayramı.Her ne kadar bazıları için bayram eşittir tatil demekse bile bazıları için önemli olan kurban bayramında görevimizi yerine getirebilmektir.Şartlar nedeniyle bu görevi yerine getiremiyor olabiliriz fakat akrabalarımız ve çevremiz dolayısı ile kurban etinden nasipleniriz.

Peki kurban eti ile ilgili nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

  • Etleri yüksek ateşte pişirmek yerine kısık ateşte pişirmek daha doğru olacaktır.Etleri sık sık çevirmeden iyice pişmesini sağlamalıyız.Çevirirken içinde suyun akmaması için çatal yerine maşa ile çevirmeliyiz.
  • Eti çok veya az pişirmemeliyiz. Çok pişmiş, yanma derecesine gelen etler kanserojen madde içerirken, az pişmiş etler ise içinde mikrobiyal madde içermektedir.En güzeli ızgara yapmayı tercih etmektir.
  • Bazılarımız kurban etini buzdolabında uzun süre saklamaktadır.Oysa ki etin saklanma süresi 1 yıldır.Uzun süre saklamak istiyorsak eğer buzdolabı poşetlerine küçük parçalar halinde saklamalıyız.Alüminyum folyo veya cam kaplar sağlamak için doğru olmayacaktır.
  • Yemekte kullanacağımız kadarını bozdolabı poşetlerine ayırmalıyız. Çözdürdüğümüz eti tekrar kullanmamalı ve kısa süre içerisinde tüketmeliyiz.

kurban eti

 

  • Kurban kesildikten hemen sonra kurban eti tüketmek son derece yanlıştır.Kurban kesildikten sonra et serin bir yerde 1 saat aılı kalıp, kanını akıtmalıdır.Damarlardaki pıhtı birikimine neden olacak kan dışarı atılır ve kasılan et kendini salar, daha yumuşa olur.Et dinlenmediği zaman mide ve bağırsak sorunlarına sebep olmaktadır.Ayrıca ette bulunan mikroplar bize geçebilir.Etleri pişirmeden önce terbiye etmeliyiz.Bir gün dolapta dinlendirdikten sonra yiyebiliriz.
  • Kavurma yapmayı tercih edeceksek eğer etleri kavurmadan önce kaynatıp daha sonra kavurmalıyız.Böylece mikroplarından kurtulmuş oluruz ve et daha iyi pişer.
  • Genellikle kurban bayramının kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği kavurma olarak geçmektedir.Yani et tüketimi aşırıdır.Kalp sağlığının bozulması, kolesterolün artması gibi olumsuz durumlara sebebiyet verecektir.Akşam 7-8 den sonra et tüketmemeliyiz.
  • Etin yanında  sebze tüketmeye de özen göstermeliyiz.Haşlama ve ızgara olan en sağlıklı tüketme şekli olup, kızartma ve kavurma sağlıksız tüketim şekilleridir.
  • İçecek olarak asitli içecekler yerine ayranı tercih etmeliyiz.Bağırsak hareketlerini hızlandıran ayran ile eti daha kolay sindirebiliriz.
  • Her şeyin fazlasının zarar olduğunu unutmadan ve abartmadan kurallarına uygun tükettiğimiz zaman bir sorun yaşamayız.Aynı zamanda kurban bayramı sadece kurban kestiğimiz değil, sevdiklerimiz ile bir araya geldiğimiz güzel zamanlardır.Bu güzel zamanların değerini yitirmemek ve mutlu, huzurlu bayramlar geçirmek dileği ile…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *