Makyaj hataları

0
225
makyaj hataları

Makyaj, doğru uygulandığı zaman hatlarımızı daha belirginleştiren ve güzel gösteren, kusurları gizleyen bir işlemdir.Doğru makyaj bu kadar olumlu iken yanlış makyajda son derece olumsuzdur.Makyaj yaparken hatalarımız olabilir.Bu hatalar sonucunda da olmak istemediğimiz bir görünüme kavuşuruz.Peki sıklıkla yapılan bu makyaj hataları nelerdir?

1)Alt Kirpiklere Maskara Uygulamak

Göz çevresinde bulunan kaz ayaklarını ortaya çıkaran bu makyaj hatası, bizi olduğumuzdan daha yaşlı göstermektedir.Göz çevremizin aydınlık kalmasını istiyorsak alt kirpiklerin tamamına maskara sürmemeliyiz.Çok az bir dokunuş olabilir fakat tamamı son derece yanlıştır.Gün içinde zamanla akan bu maskara ile göz altlarımız simsiyah bir hale gelir ve yapay bir göz altı kararması sahibi oluruz.

alt kirpiğe maskara.jpg 2

2)Dudak Kalemini Çok Taşırmak

Geçmişte küçük ağızlı kadınlar beğenilirken, günümüzde ise daha dolgun dudaklara sahip kadınlar güzellik anlayışı içerisinde yer almaktadır.Dolgun dudaklara sahip olmak isteyen kadınlar ise makyaj hataları sıralamasında üst sıralarda yer alan dudak kalemini aşırı taşırma işlemine yönelmektedir.Ruj ile aynı tona sahip bir dudak kalemini abartıdan uzak ve ruj fırçası ile dağıtarak kullanırsak, daha doğal bir görünüme kavuşuruz.

dudak kalemi

3)Yanlış Fondöten Seçimi

Hemen hemen hepimiz el bileklerimizde fondöten seçimi yaparız.Bu sebeple de yanlış kullanımlar oluşur.Çünkü el bileğinde değil, boyun ve çene kemiğinde doğru rengi denemeliyiz.Boyun ve çene kemiğinde denediğimiz fondöten, cildimizde kayboluyorsa doğru bir seçim yapmışız demektir. Cilt renginden çok açık ya da çok koyu seçmemeye özen gösterelim.

fondöten seçimi

4)Örümcek Kirpikler

Daha fazla maskara süreyim daha dikkat çekici olur gibi yanlış bir düşünce hakimdir.Kat kat uygulanan maskara kirpiklerde örümcek bir görünüme kavuşmaya ve topaklanmaya sebep olur.Bu da doğallıktan uzaklaştırıp, hoş olmayan bir görüntü verir.Bu yüzden bu makyaj hatasından sakınmalı, kirpiklerimizi örümcek ağına çevirmemeliyiz.

örümcek kirpik

5)Hem Dudak Hem Göz Makyajını Abartmak

Makyaj hataları denilince akla hem göz hem dudak makyajını abartmak gelir.Simsiyah bir gece makyajını gözlerimize uyguladığımızı bir düşünelim.Bu ağır göz makyajına bir de kırmızı ruj uygulayalım.Tabiri caizse boya kutusuna düşmüş gibi görünmekten başka nasıl bir tanıma sığabiliriz ki? Bu yüzden hem dudak hem göz makyajına ağırlık vermekten sakınalım ve birinden birine ağırlık verelim.

ağır makyaj

6)İnce Dudaklara Koyu Renk Ruj

İnce dudaklı kadınlar, koyu renk ruj kullanmaktan kaçınmalıdır.Koyu renk kıyafette bile toparlayıcı, ,inceltici bir etkiye sahiptir.Aslında sadece bunu düşünerek bile ince dudaklara koyu renk kullanmamalıyız.Dudak hatlarını belirgin yapıp, toparladığı için olduğundan daha ince göstermektedir.İnce dudaklara sahipsek açık renk, nude veya sadece parlatıcı tercih edebiliriz.Böylece olduğundan daha dolgun gösterebiliriz.

ruj

7)Elmacık Kemiklerine Sürülen Allık

Allık, doğalmış gibi durmalı.Yani sanki soğuktan kızarmış hissiyatı vermeli.Bu yüzden çok koyu tonlardan olabildiğince kaçınmalıyız.Pembe ve şeftali tonları allık seçimi için en doğru tercih olacaktır.Allığı elmacık kemiklerinden ziyade saç diplerine doğru uygulamak gerekmektedir.

allık uygulama

8)Bembeyaz Göz Altı Kapatıcısı

Göz altı morluk ve halkalarından kurtulmak için, daha ışıl ışıl bir göz çevresine sahip olmak için bembeyaz göz altlarına sahip olmak zorunda değiliz.İnce bir yapıya sahip olan göz altı derisinde sadece bir kat göz altı kapatıcısı kullanmak yeterli olacaktır.Ayrıca parmak ile dağıtmak doğru bir işlem değildir.Daha güzel bir dağılım istiyorsak fırça kullanımına yönelmeliyiz.

beyaz göz altı

9)Yanlış Pudra Kullanımı

Pudranın cilde pürüzsüzlük verdiği bir gerçektir.Fakat aşırı pudra kullanmamalıyız.Cildin kurumasına ve kırışıklıkların meydana çıkmasına sebep olan pudrayı daha az ve göz çevresinden sakınarak kullanmalıyız.Böylece hem makyajımız sabitlenir hem de pürüzsüz bir makyaj elde etmiş oluruz.

pudra kullanımı

10)Cilt Yapımıza Uygun Ürünler Seçmemek

Öncelikle cilt yapımızı tanımalı ve bu doğrultuda ürünler seçmeliyiz.Mesela yağlı bir cilt tipimiz varsa parlak ürünlerden sakınmalıyız.Daha mat ürünlere yönelmeliyiz.Kuru bir cilde sahipsek, nemlendirici özelliği olan ürünlere yönelmeliyiz ve makyaj yapmadan önce muhakkak nemlendirici kullanmalıyız.

Bunlar gibi makyaj hatalarına dikkat edersek daha kusursuz bir makyaj elde eder ve yapılan makyajdan daha büyük bir haz duyarız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *