Masa başında çalışanlar için egzersiz hareketleri

0
229
ofis-agri-egzersiz

Günümüzde ofiste çalışmak son derece popüler bir hale gelmiştir.Sekreterden hasta kabul danışmanına kadar, noterde çalışan kişilerden bankada çalışan kişilere kadar pek çok kişi masa başı işlerde çalışmaktadır.Gün içinde hareketsiz kalan kişiler sağlıklı yaşam için nasıl bir yol izlemeli, masa başında çalışanlar için egzersiz hareketleri nelerdir?

masa-basi-calisanlarin-dikkat-etmesi-gerekenler_b

Masa başında çalışan kişilerin yapması gereken şeyler ve yapmaması gereken şeyler mevcuttur.Öncelikle yapılmaması gerekenlere bir göz atalım.

1)Uzun süre oturmak son derece yanlıştır.Arada bir kalkmalı ve biraz tur atmalıyız.Bu hem beden sağlığımız için gerekli hem de dikkat toplayabilmek için gereklidir.

2)Çalıştığımız monitör ekranına ne çok yukarıdan ne de çok aşağıdan bakmamalıyız.Monitör tam karşımızda olmalıdır.Ekranın üst yüzeyi göz hizası ile aynı olmlıdır.

3)Monitör gibi klavye ve mouse de aynı hizada olmalıdır.

4)Pencereyi gün içerisinde sürekli kapalı tutmamalıyız.

5)Klima ya da ısıtıcı olan yerlerde çalışıyorsak, arada bir kapatmalı, zaten hareketsiz olan çalışma ortamını iyice uyku etkisi yaratacak hale getirmemeliyiz.

6)Kol ve bel desteksiz koltukları tercih etmeyelim ve yoksa destekleri sonradan edinelim.

*Masa başında yapılması gereken egzersizler vardır.Bu egzersizler nasıl yapılmalıdır?

-Öncelikle dik oturmalıyız.Dik oturmak egzersizlerin en başında gelmektedir.Yanlış duruş kambur olamamıza sebebiyet verebilir.Peki nasıl dik durmalıyız?Kollarımızı yanlara doğru genişçe açıp, omuzlarımızı geriye doğru itelim.Bir kaç dakika böyle durup bedenimizi sıkalım.Dik durmaya bu şekilde alışabiliriz.

-Boyun ağrıları masa başında çalışan kişilerin sık sık maruz kaldığı bir durumdur.Bu yüzden boynumuzu önce sağ tarafa doğru yaslayıp birkaç dakika bekleyip sonra sol tarafa yatırıp beklemeliyiz.

-Ellerimizi belimize koyup, kürek kemiklerimizi birbirine yaklaştıralım.

-Ellerimizi açıp kapatalım.Hatta ellerimiz için stres topu kullanmamız da iyi bir tercih olacaktır.

-Sürekli oturmaktan ayaklarımızda hareketsizlik meydana gelir.Bunu engellemek için ise ayaklarımız ile dairesel hareketler yapıp, ayak bileğimizi aşağı ve yukarı hareket ettirelim.

-Çalıştığımız yerde asansör mevcutsa bile asansör yerine merdivenleri kullanmayı tercih edelim.Böylece bir nebze olsun yürüyüş yapmış oluruz.

merdiven

-Omuzlarımızı arkaya ve öne doğru hareket ettirmek omuz ve sırt ağrılarımız için son derece iyi olacaktır.

-Doğru nefes almak son derece önemlidir.Bu yüzden ayağa kalkıp, bir elimizi karnımıza bir elimizi göğsümüze bastıralım ve burundan yavaş yavaş nefes alalım.4-5 saniye bekleyip ağızdan yavaş yavaş verelim ve bu hareketi birkaç kez tekrarlayalım.

Ayrıca çalışma saatleri içerisinde yürüme imkanımız olan her alanı kullanalım.Daha sağlıklı kalabilmek için ve fazla kilo sahibi olmamak için masa başında çalışanlar için egzersiz hareketleri maddelerine dikkat edelim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *