Mutlu evliliğin sırları

0
230

Paylaşılması gereken ender sırlar vardır.Bu sırlar bizim mutluluğumuz içindir.Öğrendiğimizde uygulamamız gereken ve iyi ki uygulamışım diyebileceğimiz sırlar.Mutlu evliliğin sırları da işte bu sırlar içerisinde yer almaktadır.

Evlilik bu kuruma adım atmış bireyler için hayatlarının dönüm noktasıdır.Artık her şey başkadır.Sorumluklar, hayat telaşesi ve tıpkı bir kitabın sayfalarını çevirdiğimiz gibi her gün yeni bir yönünü keşfedip aynı evi paylaştığımız kişi ile ortak yaşam alanı. Zor yönleri olmakla birlikte güzel yönleri zor yönlerinin çok çok üstündedir. Bir göz atalım neymiş bu mutlu evliliğin sırları.


*KONUŞMAK

Unutmayalım ki bir ilişkiyi konuşulanlar değil konuşulmayanlar bitirir. Bu yüzden içimizden konuşmak yerine doğru cümleler ile eşimizi kırmadan, sıkıntımız ya da düşüncemiz her neyse onu paylaşmalıyız.Bir çözüm yolu bulunabilir veya düşünceler doğrultusunda hareket edilebilir.İletişimsiz kalmak sadece kopukluklara ve paylaşımların azalmasına neden olur.Bu durumun farkında olarak iletişim kurmaktan, konuşmaktan çekinmeyelim ve konuşmak için ilk adımı atalım.

mutlu evlilik

*FİKİRLERİNE DEĞER VERMEK

Herkes kendine göre özel ve önemli düşüncelere sahiptir.Bize önemsizmiş gibi gelen düşünceler eşimiz için son derece önemli olabilir.Fikirler gibi hayaller de öyledir.Onun hayalini dinliyormuş gibi yapmayıp dinlemeli ve bu konuda fikrimizi beyan etmeliyiz.Fikirlerine katılmasak bile saygı duymalı ve katılmadığımızı incitici olmayan bir dille belirtmeliyiz.

evlilik

*KALİTELİ ZAMAN GEÇİRMEK

Birlikte geçirdiğimiz zaman çok değerlidir.Zaman aslında her şekilde akıp gitmektedir.Bu akıp giden zamanı en güzel ve en kaliteli şekilde değerlendirmek ise bizim elimizdedir.Birlikte çıkılan bir yürüyüş, beraber yapılan yemekler veya bir film izleme keyfi güzel bir zaman değerlendirmesi olabilir.Daha geniş çaplı ve planlı bir zaman değerlendirmesi için ise seyahate çıkmak ya da dans kursuna gitmek alternatif olabilir.

evlilik

*SAYGI DUYMAK

Saygı insan ilişkilerinde son derece önemlidir.Eşler arasında da olmaz olmaz bir kavramdır.Saygı kaybedildiği an artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.Ne kadar sinirli ve mutsuz bir an olursa olsun tartışmayı ve konuşmayı saygı çerçevesi içinde yapalım.Ağzımızdan çıkan hareketler ve davranışlar sonrasında pişmanlık uyandırabilir.Bu sebeple dikkatli olalım.

çift

*SORUMLULUK PAYLAŞIMI

Her ne kadar ev işleri ve çocuk bakımı görevi kadına aitmiş gibi algı oluşsa bile aslında sorumluluğu tek tarafa yüklemek son derece yanlıştır.Bir tahterevalli gibi düşünelim.Tek kişinin oturması bir şey ifade etmez.Etmeyeceği gibi kendini yalnız hisseden taraf elbette bu durumu devam etmeyecektir.Bu yüzden iş dağılımı ve sorumluluk paylaşımına dikkat etmeliyiz.

çocuk bakımı

*KİN TUTMAMAK

Hayatımızı birleştirdiğimiz kişi artık en yakın arkadaşımız da olmuş demektir.Bu yüzden onunla her şeyi paylaşmalıyız.Güzel zamanlar gibi zor zamanlar da elbette ki olacaktır.İşte bu gibi durumlarda tartışma yaşanılabilir.Ama mutlu evliliğin sırları altında bilmemiz gereken bir şey vardır ki kin tutmamak.Eşimize kırılıp, içten içe küskünlük yaşayabiliriz.Fakat bu durumu uzatmamalı yaşanan olumsuzluğu tekrar tekrar aklımıza getirmemeliyiz ve uygulamamız gereken en önemli hususlardan birisi ona sarılmadan uyumamalıyız.

sevgililer

*GÜZEL ŞEYLER SÖYLEMEK

Ne demişler bilmek ayrı duymak ayrı.Sevdiğini hissedip anlayabiliriz ama duymak bir başkadır.Ya da bir işte başarılı olduğunda onu takdir etmeli, güzel cümleler sarf etmeliyiz.Eşimizin hiç beklemediği bir anda ona ne kadar iyi göründüğünü söyleyerek, kendini iyi hissetmese bile ona güzel enerji vermiş oluruz.Güzel sözler ve iltifatlar eşler arasında kurulan bir köprüdür.

*AİLELERE SAYGI DUYMAK

Herkes için kendi ailesi çok değerlidir.Nasıl ki bizim ailemiz bize değerli eşimizin ailesi de kendisi için o kadar önemli.Onun ailesini de kendi ailemiz gibi sevip benimsemeliyiz.Sevmiyorsak bile en azından saygı duymalı ve saygı çerçevesinde iletişim kurmalıyız.Unutmayalım ki eşimizin ailesi olmasaydı eşimiz de olmazdı:)

*BAŞKALARININ YANINDA OLUMSUZ ELEŞTİRMEMEK

Unutmayalım ki o bizim kıymetlimiz.Değer verip hayatı birleştirmek gibi önemli bir kararı alabildiğimiz kişiyi başkalarının yanında küçük düşürücü davranışlardan ve sözlerden sakınalım.Kendisini kötü hissedeceği gibi aynı zamanda içten içe büyüyen bir kırgınlığa sebebiyet verir.Bu yüzden eleştirmeye dair bir konu mevcutsa bunu kimse yokken yani yalnızken belirtebilir ve çözüm yolu bulabiliriz.

*GÜVEN VERMEK

Mutlu evliliğin sırları denilince herkesin es geçemeyeceği bir konudur güven.Güven duyulmadan bırakın evliliği insan ilişkisinde bile bulunamayız.Çiftlerin birbirine vermiş olduğu güven ile iç rahatlığı sağlamaları son derece önemlidir.Öyle ya kimse güvenmediği bir kimsenin hayatında olmasını ve hayatında olmayı istemez.Bu yüzden evlilik süresi boyunca birbirimizin güvenini sarsacak davranışlardan kaçınalım.

güven

*SARILMAK

Sarılmanın kişilere vermiş olduğu pozitif etki kanıtlanmış bir gerçektir.Bu yüzden eşler sık sık birbirine sarılmalıdır.Sadece evden çıkarken ya da eve gelindiğinde değil beklenmeyen bir zamanda içten gelen kocaman bir sarılma her iki tarafı da mutlu eden bir eylemdir.

*YAŞAM ALANLARINA MÜDAHALE

Eşlerin yapmış olduğu yanlışların başında gelen yaşam alanına müdahaledir.Herkesin kendisine ait bir hobisi, yapmaktan zevk aldığı bir konu vardır.Onu yapmak yerine bana zaman ayırmalısın gibi bir davranışta bulunmamalıyız.Farklı şeyler yapmak herkese iyi gelir ve ayrı kalınan zaman kısa bile olsa araya özlem girer.

*KÜÇÜK SÜRPRİZLER

Evliliği sıradanlıktan kurtarmak için ona güzel ve küçük sürprizler yapabiliriz.İlla pahalı ve büyük hediyeler alınmasına gerek yok.Uyurken baş ucuna bırakılan bir çiçek, kış günü dışarıdayken ellerinin üşümemesi adına alınan bir eldiveni giydirmek gibi.

*İLİŞKİYİ DENEMEK

Acaba ilişkimiz ne kadar sağlam diye saçma sapan küçük oyunlardan uzak durmalıyız.En nihayetinde bu ilişkiyi denemeye girer ve karşı tarafın hiç hoşlanmayacağı bir durum belirir.Ayrıca güvensizlik izlenimi bırakır.

*Evlilik inişli çıkışlı bazen de dümdüz giden uzunca bir yoldur.Bu uzun yol içinde eşler birbirini kırmadan, sevgi ve saygı çerçevesinde alttan almayı bilerek,zorluklara karşı birlikte mücadele ederek, pes etmeden ilerlerse aşılmayacak engel, halledilemeyecek problem yoktur.Yeter ki tutulan eller ayrılmasın, verilen sözler unutulmasın.Ne demiştik iyi günde kötü günde..♥

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *