Ödem attırıcı besinler

0
280
ödem

Ödem attırıcı besinler bilinmesi gerekenler listesinde yer almalıdır.Vücudumuzda oluşan ödemin çeşitli sebepleri vardır.Bazen yediklerimiz, içtiklerimizden bazen uzun bir yolculuktan sonra bazen de kadınların özel günlerinden dolayı vücut ödem toplayabilir.İşin kötüsü tartıya çıktığımızda almış olunan fazla kilo olarak gördüğümüz rakam aslında birikmiş ödemler olabilir.Bu yüzden bizi terk etmesini istediğimiz ödemden hangi besinler ile kurtulabiliriz bir bakalım.

Ödem; ayak, yüz, karın gibi bölgelerde görülebilmektedir.Yanlış beslenme, yeterince su içmemek, alkol ve hareketsizlik başlıca ödem sebeplerindendir.Peki ödemden nasıl kurtulabiliriz?

YEŞİL ÇAY

Yeşil çay ile ödem atmamız mümkündür.Vücudumuz için son derece faydalı olan yeşil çay aynı zamanda metabolizmayı hızlandırmaktadır.Fakat burada dikkat etmemiz gereken noktalar günde bir fincandan fazla tüketmemek ve şekersiz tüketmek olacaktır.Kalorisiz olduğu içinde tam bir diyet dostudur.

SALATALIK

Ödem atmanın en güzel yollarından birisi de salatalık tüketmektir.Yüksek oranın sudan oluşması ile doğru bir tercih haline gelen salatalık, su ihtiyacını da karşılamaktadır.

MAYDANOZ

Yeşillikler içerisinde ödem atıcı özelliği en fazla olan maydanoz, çeşitli şekillerde tüketilmektedir.Maydanoz kürü, suyu ve çiğ halde tüketme gibi alternatifleri bulunması tüketimini kolaylaştırmaktadır.Özellikle sabah saatlerinde tüketmek, ödem söktürücü özelliğini arttırmaktadır.

ödem ödem

ANANAS

Ananas artık olması gerektiği gibi daha popüler bir hale gelmiştir.İçerdiği lifler sayesinde diyetlerin baş tacı olan ananas, tam bir ödem attırıcıdır. Üstelik sadece yaz mevsiminde ya da kış mevsiminde değil, her mevsim bulabileceğimiz tropikal bir meyvedir.Suyunun sıkılıp içilmesi de farklı bir alternatiftir.

YOĞURT

Tıpkı maydanoz gibi sabah saatlerinde tüketildiğinde daha etkili olan yoğurt, içerdiği probiyotikler ile ödem söktürücü özelliğe sahiptir.Yoğurt her açıdan faydalıdır.Spor sonrası kas kaybetmemek için de yoğurt tüketebiliriz.Yağsız olanı tercih edersek daha doğru bir seçim yapmış oluruz.

YABAN MERSİNİ

Ödem attırıcı besinler arasında bulunan yaban mersini yüksek life sahiptir.A,B,C vitaminlerini içeren yaban mersini sindirimi hızlandırır ve ödemin atılmasına katkı sağlar.

YULAF

Yulaf ezmesi, yulaf lapası gibi tüketim şekillerinin değiştiği yulafı farklı şekillerde tüketebiliriz.Yoğurtla, süt ile ve haşlayarak da tüketmemiz mümkündür.Yapısında bulunan beta glukan sayesinde bağırsak hareketlerini arttırır.Sindirimi hızlandırır ve ödemin atılmasını sağlar.

SU

Günlük içmemiz gereken su miktarı en az 2-2,5 litre olmalıdır.Günlük ne kadar su içmemiz gerektiğini buradan hesaplayabiliriz:https://gunluk-su-ihtiyaci.hesaplama.net/

Su bizim için hayattır.Yetersiz su içmek demek hastalıklara davetiye çıkarmak, kendimize düşmanlık yapmak demektir.Bu yüzden ihmal etmemeliyiz.Dilersek suyun içine elma, salatalık ve nane de ekleyebiliriz.

Tüm bunlarla birlikte ödem atabilmek için şunlara da dikkat etmeliyiz:

  • Tuz alımının azaltılması
  • karbonhidrat alımının azaltılması
  • Yeterli ve düzenli uyku
  • Egzersiz
  • Lifli gıdalar tüketimi

Unutmayalım ki sağlığımız en değerli varlığımızdır.Ona iyi bakmalı ve gereken özeni göstermeliyiz. ♥

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *