Organik yaşam

0
338
organik yaşam

Şehir hayatı diye bir kavram oluştu.Kalabalıklar,mağazalar, alışveriş merkezleri vs. gibi bir sürü şey.Bunlardan hoşlanan kişilerin sayısı oldukça fazla fakat kaçırılan bir nokta var ki o da organik yaşam.Organik yaşam nasıl etkilidir, kişiye nasıl iyi gelir bu tantana arasında kaybolup gider.

Organik yaşamı hayat felsefemiz olarak belirleyecek isek buna uygun yaşamalıyız.Mesela ne gibi mi? Yoğurt. Yoğurdu marketlerden hazır almak yerine kendimiz mayalamalı ve daha organik şekilde tüketmeliyiz.Bu sadece ufacık bir örnek.

organik

Organik olarak satılan ürünlerin organikliğine bazen güvenemeyiz.En nihayetinde organik yaşam popülerlik kazandığından beri bunu ticarete dökmeyi ve bunu kullanmayı kendilerine iş bilen kişiler oldu.Bu yüzden güvendiğimiz yerlerden almalı hatta yapabildiğimiz kadar kendi üretimlerimizi yapmalıyız.

Mesela domates ve maydanoz fidelerinden edinip saksıda kendimiz yetiştirebiliriz.Bunlar organik yaşamın parçalarıdır fakat organik yaşamı hayatının tam ortasına koymak isteyen kişiler artık apartmanlardan taşınıp, şehre daha uzak taş evlerde hayatını idame ettirebilmektedir.

Vücudumuzu yorgun hissediyor muyuz? Peki hormonal bozukluklar, duygu değişimleri?İşte bunların kullanılan tarım ilaçları ve katkı maddelerinden kaynaklanıyor olabilir.Organik tarım çevre ve sağlık dostu bir sistemdir ve desteklenmesi gerekmektedir.

Eğitim ve gelir seviyesine bağlı olarak organik yaşam hakkında ki bilinçlenme de artış göstermiştir.Önceden köylerden kaçılıp şehirlere gelinirken, şimdilerde köy ve kasabalar büyük rağbet görmektedir.Çevremize baktığmız da pek çok kişinin köy evi veya hobi bahçesi mevcuttur.

Genetiği ile oynanan ürünler daha fazla mahsul verdiği için insanlar ticari amaç güderek sağlığı hiçe saymaktadır ve bunun daha da kötüsü tepkisiz kalmakta, farkındalık yaratamamaktayız.Son zamanlarda yeni yeni popüler olmaya başlayan organik yaşama önem vermeliyiz.

organik-yasam

Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda  normale kıyasla daha pahalı olsa da bütçemiz elverdiğince organik yaşama yönelirsek daha sağlıklı bireyler haline dönüşebiliriz.Zamanla organikliğimizi kaybettiğimiz bu zaman da doğruyu geç olmadan fark etmek dileğiyle…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *