Orkide bakımı hakkında

0
160

Orkide son derece naif bir çiçektir. Sahip olduğu farklı renklere sahip güzelliği ile bizleri büyülemesi pekte zor değildir. Görüntüsüne vurulduğumuz bir gerçek peki ama orkide bakımı hakkında yeterince bilgi sahibi miyiz?

*Evde nerede durması gerekir?

Güzel bir orkideye sahibiz ama nereye koyarsak yerini sever diye düşünürüz. İşte bu durumda dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır. Orkidelerin en sevdiği cephe doğu cephesidir. Güzel bir yere yerleştirdik ama yerini sevdi mi acaba diye emin olamadıysak hemen yapraklarına bakalım.Zeytin yeşili yapraklar yerlerinden gayet memnun olduklarını gösterirken, koyu renge dönükse yeterince ışık alamıyorlar yani memnun değiller demektir. Doğrudan güneş ışığı değil, sadece aydınlık alan severler bunu gözden kaçırmayalım.

orkide

*Ne sıklıkla sulamalıyız?

Sulama kısmı aslında değişkenlik gösterir. Genellikle 4-7 günde bir su isteyen orkideler, kuraklıktan hoşlanmaz. Toprağının nemli kalması gerekmektedir. Ayrıca sabahları sulamamız daha iyi olacaktır.

*Oda sıcaklığı ne kadar olmalıdır?

Ortalama 22 derecede yetişen orkideler, kolay kolay ortam sıcaklığından etkilenmezler. Bu demek değildir ki çok sıcak ya da çok soğuk ortamda yetişebilir. Belirttiğim gibi 22 derece civarı ideal olmakla birlikte orkideler  çok sıcak gelen ortamlarda tomurcuklanma döneminin durması gibi bir sorun ile karşı karşıya kalabiliriz.

*Orkidelerin gübreleme dönemi

Haftada bir bu işlemi gerçekleştirebiliriz. Orkideler çok gübrelenmekden hoşlanmayacakları için ne kadar az gübreler isek o kadar iyidir.

*Çiçek döken orkidelerin bakımı

Orkidelerin bakımına dikkat edersek çiçek dökme gibi sorun ile uzun bir süre karşı karşıya kalmayız. Fakat oldu da çiçek döktü ne yapmalıyız? Bunun için öncelikle daha serin bir ortama alalım 15 derece yeterli bir sıcaklık olacaktır. Geceleri hafifçe su püskürtelim ve sapları sararınca budama yapalım.Kuruduğu yerden bağ makası ile kesebiliriz.

*Orkide saksını şeffaf kullanmakla birlikte altında su kabı olmasına dikkat edelim.Altında ki bu kapta su biriktirmemeye dikkat edelim aksi halde kökler hava almayacağı için orkidemiz ölebilir.Saksı değişimi için kökler iyice saksının içerisinden çıkmalıdır.Unutmayalım ki sıkışık kökleri olursa daha hızlı bir çiçek açmanın gerçekleşeceğini belirteyim.

*Orkidenin üzerinde küfler oluşursa bu küfler için özel olarak üretilen küf ve mantar ilaçlarına yönelebiliriz.

orkide

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *