Panik atak hakkında

0
203
panik atak

Panik atak ; ara ara tekrar eden, endişe ve sıkıntı gibi duyguları içinde bulunduran korku nöbetleridir.Panik atak hakkında bilmemiz gerekenler nelerdir, hangi durumlar tetikler inceleyelim.

panik atak

Panik atağın bazı belirtileri vardır.Bunlardan birkaç tanesine sahipsek panik ataklı olma ihtimalimiz yüksektir.Bu belirtiler nelerdir bir bakalım.

*Kalp yerinden çıkacakmış gibi atar,

*Nefes alamama, boğulacakmış gibi hissetmek,

*Üşüme ya da ateş basması,

*Göğüs sıkışması ve göğüste ağrı,

*Kontrolü kaybetme,

*Ölüm korkusu,

*Vücutta oluşan karıncalanma ve uyuşukluk hissiyatı,

*Ve titreme olarak kendini gösterebilir.

Panik atak aniden başlar, şiddetini artırır ve yaklaşık 10 dk içerisinde en yüksek seviyeye çıkar.Yaklaşık 1 saat sürdükten sonra kendiliğinden bizi terk eder.

Panik atak hakkında bilmemiz gereken önemli bir nokta kalp krizi gibi göğüs ağrısıyla değil, kalp çarpıntısı ile başlamaktadır ve genellikle tansiyon düşer.Kan basıncımız artar,uyuşma ve karıncalanma hissedip, genellikle terlemeye başlarız ve kanımızdaki karbondioksit azalır.

Panik atağı tetikleyen bazı durumlar söz konusudur.Bu durumlar ise şu şekildedir:

-Stresli bir hayat

-Kapalı ve kalabalık alanlarda bulunma (Panik ataklı hastalar asansöre yalnız binmemeli, hamam gibi onları bunaltacak ve kalabalık alanlardan kaçınmalıdır.)

-Depresyon

-Kalp, akciğer ve sara hastalığı,

-Kan değerlerinde düşüklük veya kan şekerinin düşmesi,

-Troid bezinde sorunlar,

-Ve fazla kafein tüketmek tetikleyen sebepler arasındadır.

panik atak belirtileri

 

*Panik atak geçirdiğimiz an ne yapmalıyız?

Panik atak hakkında bilinmesi gereken önemli bir noktadır.Panik atak geçirirken,kesinlikle ayakta olmamalı.Uzanır ya da oturur bir pozisyon almalı, kendimizi sakinleştirmeliyiz.Dikkatimizi başka bir konuya vermeliyiz.Panik atak geçirdiğimiz sırada doktor doktor gezmemizin bir faydası olmayacağını hatta bir şeyin yok cümlesinden daha olumsuz durum olabileceğini bilmeliyiz.Bu durumun bizi ölüme götüren bir şey olmadığını idrak etmeli ve sakin kalmalıyız.

-Panik atak tedavisi

Panik atak iyileşebilen bir kaygı bozukluğudur.İlaç tedavisi veya terapiler ile tedavi edilebilmektedir.Terapi tedavisi uzmanlar tarafından daha çok önerilmektedir.Düzenli devam edilmesi halinde 10-20 arasında bir seansla çözüme kavuşabiliriz.Panik atak tedavisinin üstesinden tek başına gelmek zorunda değiliz.Bir uzmandan destek almamız son derece faydalı olacaktır.Unutmayalım ki tedavisi durumunda bizimle birlikte yaşayacak bir hastalık değildir.

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *