Parfüm kullanmanın incelikleri

0
180
parfüm

Parfüm bir nevi imzasıdır kişinin.Yürüdüğümüz yolda arkamızdan bıraktığımız iz, gideceğimiz yere varmadan bizden önce o yeri selamlayandır. Bazılarımız fazlasından hoşlanmaz. Sadece yakın temasta bulunduğu kişilerin parfüm kokusunu alabilmesini tercih eder.Öyle ya da böyle her durumda parfüm kullanmanın incelikleri vardır. Peki dikkat edilmesi gereken bu incelikler nelerdir bir bakalım.

parfüm kullanmak

*Öncelikle parfümü doğrudan gün ışığı alan yerde muhafaza etmemeliyiz. Çünkü doğrudan ışık alan parfümler uzun ömürlü olmamaktadır. Bu yüzden dolapta veya kapalı alanda saklayabiliriz. Ayrıca alırken sahip olduğu kutulardan çıkarmadan saklamak da oldukça doğru bir davranış olacaktır.

*Kapağı açık bırakılmış parfümlerle de vedalaşmak zorunda kalabiliriz. Kapağını açık bıraktığımız parfümler etkisini yitireceğinden dolayı maalesef yine kısa ömürlü olmaktadır.Bu detaya dikkat etmeliyiz.

*Parfümü sıkabileceğimiz en doğru yerler vücutta ki kanın fazla pompalandığı hareketli bölgelerdir.Bilek içleri, şakaklar, dizlerin arkası, koltuk altı, ense ve boyun bölgesidir. Biz hareket ettikçe parfümün kokusunun hızla yayıldığına tanık olabiliriz.

parfüm sıkmak

*Doğrudan saçlara sıkılan parfümler saça zarar verir. Sonuç itibariyle kimyasal madde içerdiğinden dolayı saçlarımızı kurutabilir. Bu yüzden uzun saçlı isek saç uçlarımıza, kısa saçlı isek saç diplerine doğru sıkabiliriz. Ayrıca saç fırçasına sıkmak da başka bir alternatif olabilir.

*Genellikle kıyafete sıktığımız parfümün kokusunu kıyafetimizi değiştirdikten sonra kaybederiz. Bu kaybı yaşamamak için sadece kıyafete değil, tenimize de sıkmayı atlamıyoruz.

*Parfümün üzerimizde eşit bir şekilde dağılması için yapmamız gereken şey ise havaya sıkıp, sıktığımız yöne doğru yürümek. Böylece eşit miktarda dağılmış olur.

*Duştan sonra vücudumuza sıktığımız parfümü sıkmış olmayız. Daha iyisi vücudumuza hapsetmiş oluruz. Nem ile birlikte saklanan parfüm daha kalıcı bir hal alır.

*Pamuklu ve yünlü kumaşlarda parfümler daha kalıcı iken, sentetik kumaşlarda kalıcılığını yitirmektedir.

*Tabiri caizse parfüm şişesini üzerimize boşaltmamıza gerek yok.En ideal püskürtme sayısı 3-4 olmakla birlikte kalıcılığını arttıracak şeylere dikkat etmek ve doğru kokuyu bulmak da parfüm kullanmanın incelikleri arasındadır.

*Bir pamuğa en sevdiğimiz parfümü sıkabilir ve çantamızda taşıyabiliriz. Hem çantamızın içine güzel bir koku verir hem de gerek duyduğumda o kokudan bileklerimize sürebiliriz. Ayrıca pamuğa muhafaza ettiğimiz bu kokuyu elbise dolaplarımızın içine de yerleştirebilir ve böylece dolaplarımızın güzel kokmasını sağlayabiliriz.

*Her kıyafetimizde farklı parfümler kullanmamaya dikkat edelim. Farklı kokuların bir araya gelmesi sanıldığı gibi güzel bir koku değil, kötü bir koku oluşturacaktır.

*Ütü suyunun içine damlatacağımız birkaç damla parfüm kıyafetlerimizi ütülerken bize hoş kokular armağan edebilir.

*Parfüm alırken yağ oranına dikkat edelim. Çünkü bir parfümün yağ oranı ne kadar yüksek ise kalıcılığı da o kadar fazla olur.

*Tenimize yakışan doğru kokuyu bulmalıyız. Kalıcılığı fazla olan bir parfüm başkalarında olduğu gibi bizde uzun süre kalmayabilir. Bunun nedeni ise tenimize uygun doğru parfümün olmamasıdır. Ayrıca temiz bir tene uygulamak da kalıcılığını arttıran detaylar arasındadır.

*Ten rengine göre parfüm kalıcılığını biliyor muyuz? Esmer kişilerde odunsu ve baharatlı kokular daha kalıcı iken, beyaz tenlilerde çiçek kokuları ve şekerli kokular daha kalıcıdır. Ayrıca yağlı bir cildimiz varsa kalıcılık artış gösterecektir.

*Parfüm alırken bunu akşam üzerine denk getirirsek daha doğru bir davranışta bulunmuş oluruz.Çünkü koku alma duyusunun bu zamanlarda daha aktif olduğu bilinmektedir.

parfüm sıkmak

*Parfüm tipi olarak Eau de toilette uçucu olduğu için 3-4 saatte bir tazelememiz gerekirken, Eau de parfüm de ise kalıcılığından dolayı bu zaman 7-8 saate kadar yayılabilir.

*Parfüm kullanmanın incelikleri arasında önemli noktalardan biri ise gece ve gündüz ayrı parfümler kullanmaktır. Gece daha ağır kokular kullanabilirken, gün içinde ağır değil, canlandırıcı etkisi olan kokuları tercih edebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *