Pazartesi sendromu

0
383
pazartesi sendromu

Günün anlam ve önemine yakışır pazartesi sendromu konusuna bir değinelim.Nedir bu pazartesi sendromu ve bu sendromu yaşayanlar da nasıl belirtiler görülür?

pazartesi
Pazartesi gününü bir merhaba ile gülümseyerek karşılamayı deneyelim:)

Pazartesi haftanın başlangıç günü kabul edilmektedir.Aslında haftanın derken içinde iş gününün, okul gününün de başlangıcıdır ve hafta sonuna bu kadar uzak olması onu sevilmez bir gün olarak kılmıştır.Oysa farklı bir pencereden bakabilirsek yaşadığımız ve nefes alabildiğimiz her an kutsaldır ve özel kılınmıştır.

Pazartesi sendromu pazar gününün bitiminden itibaren üzerimizde etkisini göstermeye başlar.Sıkıntı, stres, mutsuzluk ve gerginlik ile kendisini gösterir.Pazartesi gününden itibaren 1 hafta boyunca yaşanacak çok şey vardır ve bu bilinmezlikler bizi, beynimizi etkiler.Bilinmezliklerle dolu bir hafta başlangıcı da ister istemez gerilmemize sebebiyet verir.

Pazartesiyi sendrom yaşamadan sevebileceğimiz bir gün haline getirelim.Nasıl mı?Elbette ki güzel şeylere odaklanarak.

*Mesela her pazartesiyi kendimize film izleme günü ilan edebiliriz.Böylece onun gelmesini daha keyif ve istekle bekleyebiliriz.

pazartesi

*En sevdiğimiz kıyafetleri pazartesi günü giyinebiliriz. Elbette ki en canlı renkleri de…Renkler bizim üzerimizde sandığımızdan daha olumlu etkiler bırakır.Bu yüzden sarı, turuncu gibi enerjik renkleri tercih edebiliriz.

*Aslında pazartesiden itibaren hafta sonuna kadar geçen zaman bizim ritüel zamanlarımızdır.Yani mesela işe gidiyorsak bu bizim için her gün yaptığımız bir şeydir ve gayet normal bir gündür.Normal olmayan yani farklı şeyler yapılan günler hafta sonlarıdır.Hele ki çalışma şartları gereği cumartesi de çalışıyorsak farklılık sadece pazar gününe ait olmaktadır.

*Kendisiyle barışık olan kişilerin pazartesi sendromu yaşaması pek görülmez.Çünkü onlar var olan durumlara kucak açarak hayatı kolaylaştırır.Hadi bizde hayatı kolaylaştıralım:)

*Yaşayabileceğimiz her güze olayı hafta sonuna bırakmayalım.Arkadaş toplantılarını veya misafir gezmelerini elbette ki pazartesi günü yapabiliriz.

*Erken saatlerde yatağa girmeyelim.Yarın hafta başlangıcı erken uyumalıyım gibi bir düşünce son derece yanlıştır.Her zaman saat kaçta uyuyorsak o saatte uyumayı tercih edelim.Öyle ya erkenden yatağa girip tavana bakmanın bir anlamı yok:)

*Bu sendromu yaşamamak veya kurtulmak için gelen haftayı gülümseme ile karşılamalı ve acaba bu hafta nasıl güzel olaylar yaşayacağım diyerek heyecan duymalıyız.Görüldüğü üzere yazımızda bol bol gülücüklere yer verildi.Şimdi bu gülücükleri pazartesi gününe serpiştirelim:)

mutluluk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *