Pipet kullanmanın zararları

0
300
pipet

Pipet kullanmanın zararları denilince pipetin zararı mı varmış diyebiliriz.Kullanımı son derece kolay ve pratik olan pipetleri kullanmasak daha faydalıdır.Peki zararları nelerdir ve sağlığımız üzerinde nasıl olumsuz etkiler bırakmaktadır?

BAĞIRSAKLARDA GAZ BİRİKİR

Evet yanlış okumadık pipet kullanımı bağırsakta gaz birikimine sebebiyet verebilmektedir.Neden mi? Bardaktan içilmesinden çok daha fazla havayı pipet ile içimize çekeriz.Bu hava girişi ile midemizde gaz birikimi olur ve bu biriken gazlar istemediğimiz zamanlarda dışarı çıkabilir.Ayrıca karnımızda şişkinlik hissedersek sebebi pipet kullanımı olabilir. Sırf bu sebepten dolayı bile bardaktan içmeyi tercih etmeliyiz.

EN NİHAYETİNDE PİPETLER PLASTİKTEN YAPILIR

Her zararlı plastik madde gibi pipetler de plastikten yapılmaktadır.Plastik ise ağzımızda uzun zaman kalır ve sentetik madde içerir.Bu da kansere davetiye çıkarmak anlamına gelip, tükürük ile vücudumuza zarar verdiğimiz anlamına gelir.Pipetten uzak duralım.

pipetin zararı

DUDAK ÇEVRESİNİ KIRIŞTIRIYOR

Pipet kullanmanın zararları arasında dudak çevresini kırıştırmak da mevcuttur.Pipet kullanırken dudağın aldığı şekle hiç dikkat ettik mi? Uzmanlara göre dudak çevresini olduğundan daha fazla kırıştırıp, kalıcı hale dönüşmektedir.Zaman içine yayılıp olabilecek kırışıklıklarımız maalesef ki pipet ile hız kazanmaktadır.

ÇEVRE KİRLİLİĞİNE NEDEN OLUYOR

Pipetlerin plastik olduğunu belirtmiştik.İşte bu yüzden geri dönüşüme dahil olmayan ve doğaya karışmayan pipetler çevremizde kirliliğe sebep olmaktadır.Çevremize birçok şekilde zarar veriyoruz zaten.Birde pipet kullanımı ile bu zararı arttırmayalım.Gelecek nesillere kirli bir dünya bırakmaya hakkımız yok.

        DİŞ SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Pipet kullanımı maalesef diş sağlığını da olumsuz etkiliyor.Özellikle hep aynı tarafla içmeye çalışan kişilerin aynı dişi zarar görmekte ve pipet diş sağlığımızı da olumsuz etkilemektedir.Dişlerimiz ile hiç temas etmemesi gerekmektedir fakat bu durum pipet kullanımında çok mümkün olmuyor.

Görüldüğü üzere pek çok zararı olan pipetler, göründüğü kadar masum değil ve bize tahmin ettiğimizden çok daha fazla zarar vermektedir.Sağlığımız için pipet kullanımından uzak durmalı ve kullanımının kolaylığına aldanmamalıyız.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *