Saç ekimi hakkında bilinmesi gerekenler

0
258
saç ekimi

Saç ekimi hakkında bilinmesi gerekenler saç ekimi düşünen kişiler için oldukça önemlidir.Hem kadın hem de erkekler için saçlar oldukça önemlidir.Çünkü saçlarımız en önemli aksesuarlarımızdan ve bizi yansıtan stil belirleyicidir.Mesela birini tarif ederken sarı saçlı olan kişi veya kısa saçlı olan gibi belirleyici bir şey olarak kullanırız.Sadece buradan bile saçların bizim için ne kadar önem arz ettiğini görebiliriz.

Saç dökülmesi sadece yaşı ileri olan kişilerin değil, genç yaşta olan kişilerin de sorunu haline gelmektedir.Bu yüzden saç ekimi son derece popüler bir hale gelmiş ve yoğun bir rağbet görmektedir.Saç ekimi düşünüyorsak, saç ekimi hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir, neleri gözden kaçırmamalıyız bunları bilmeli ve oldukça dikkatli davranmalıyız.

Peki saç dökülmesinin sebepleri nelerdir?

Saç dökülmesi tek bir sebebe bağlı değildir.Genetik, düzensiz ve sağlıksız beslenme, tiroid bezi hormonları, stres gibi faktörler saç dökülmesine neden olabilmektedir.

Saç ekimi nasıl yapılmaktadır?

Çeşitli yöntemleri bulunan saç ekiminde uygun yöntem belirlendikten sonra deri görünen dökülmüş yerlere, saçların dökülmediği yerlerden saç ekimi yapılmaktadır.Kıl kökleri toplandıktan sonra ayrılma işlemine geçilmektedir.Tek tek tüm kökler ayrıldıktan sonra ekim işlemine geçilmektedir.

Saç ekiminde yaş kriteri nedir?

Saç ekiminde yaşın belirleyici özelliği saç dökülmesinin halen devam edip etmediğidir.Saç derisi görülür durumdaysa saç derisinin göründüğü bölge olması gerekenin altındadır ve ekim yapılmalıdır.Saç ekimi uygulandığında bile saç dökülmesi devam edebilir.Bu yüzden hasta daha fazla seansa devam edebilir.Ayrıca genellikle 22 yaş sınırı konulmaktadır.

saç dökülmesi

 

Saç ekimi ne kadar sürmektedir?

Ekim işlemi çok uzun bir zaman almamaktadır.Yaklaşık 3-5 saat süren ekim işlemi sonrasında ertesi gün pansuman yapılmaktadır.Nasık yıkanacağı hakkında saç ekimi yaptırdığımız yerden bilgi alabiliriz fakat genellikle ilk 3 gün yıkama yapılmaması önerilmektedir.2-3 gün sonra günlük hayatımıza devam edebiliriz fakat bununla birlikte önerilen iyileşme süreci 15 gün istirahat etmektir.Dış temas, travmalardan korunması gerekmektedir.

Saç ekiminden ne kadar süre sonra istediğimiz saçlara kavuşabiliriz?

Saç ekimi işleminden sonra deride kabuklanma ve kızarıklık olması normaldir.Yaklaşık 10 günde kabuklanmalar kaybolabilir ve iyileşme gözlenir.3 Ay sonrasında yeni saçları çıkmaya başlayan hasta bu durumu fark eder.En fazla 6 ay içerisinde değişimler görülmektedir.1 Yıl sonra ise saç ektiren kişi istediği saç şekline kavuşmuş olur.

Saç ekiminin yan etkisi var mıdır?

Saç ekimini doktorlar yapmaktadır ve yapılan yerin Sağlık Bakanlığınca onaylanmış olması gerekmektedir.Aksi takdirde özellikle hijyen ve bilgisizliğe dayalı bazı sıkıntılar yaşanabilir.Enfeksiyon, kanama, çevresel saç kaybı, ekilen saç köklerinin çıkmaması (saç kökleri zarar gördüğü için),yanlış yöne uzayan saç kökleri gibi sorunlar yaşamak istemiyorsak nerede ve kime kendimizi emanet ettiğimize dikkat etmeliyiz ve hastalık geçmişimizi doktorumuz ile paylaşmalıyız.

Saç ekimi hakkında bilinmesi gerekenler saç ekimi düşünen kişiler için araştırılması gereken ve dikkate alınması gereken bir durumdur.Saçlarımız çoğalsın isterken sağlığımızdan olmayalım.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *