Sağlığımızı korumak için dikkat etmemiz gerekenler

0
291
Sağlığımızı korumak için dikkat etmemiz gerekenler

Sağlığımızı korumak için dikkat etmemiz gerekenler nelerdir öncelikle bunları öğrenmeliyiz.Çünkü her şeyin başı sağlıktır.Sağlık olmasa geri kalanların pek bir önemi kalmıyor.

Gün içerisinde küçük bir baş ağrısının bile bizi ne kadar olumsuz etkilediğini hatırlayalım.Yaptıklarımızdan daha az keyif alır veya hiç keyif alamayız öyle değil mi?İşte bu kadarcık şey bile bu denli etkilerken sağlığımızı korumak için elimizden geleni yapmalıyız.

sağlığımızı korumak için dikkat etmemiz gerekenler

Sağlığımızı korumak için dikkat etmemiz gerekenler nelerdir bir bakalım:

 1. Öncelikle yediğimize içtiğimize dikkat etmeliyiz.Sağlıklı bir vücudun ilk şartı sağlıklı beslenmedir.Her sabah güzel bir kahvaltı ile güne başlamalı, sağlıklı yiyecekler tüketmeliyiz.Bol bol yeşillik tüketerek, sebze ağırlıklı ve geç saatler haricinde yemeliyiz.Sağlıklı yaşam için ve beslenmenin daha ayrıntılarına bu linkten ulaşabiliriz: http://balkupuile.com/saglikli-yasam-onerileri/
 2. Su içmenin faydalarından çokça bahsedilir.Bu zamana kadar çok şey duymuş olabiliriz ama bir kere daha bilelim ki su olmadan hayat olmaz.Bolca su tüketmeli ve hayatımızda suya oldukça geniş bir yer ayırmalıyız.
 3. Temizlik ise Sağlığımızı korumak için dikkat etmemiz gerekenler listesinin elbette ki başlarında yer almaktadır.Ellerimizi düzenli yıkamalı,temiz kıyafetler giyinmeliyiz.
 4. Alkol ve sigaradan uzak bir yaşam demek sağlığımızı korumak için atılmış en güzel adımlardan birisidir.Mümkün olduğunca hayatımıza sokmamalı ve sağlığımıza faydalı davranışlarda bulunmalıyız.
 5. Hasta olduğumuzu hissettiğimiz anda bir şeylerin ters gittiğini fark eder etmez doktora gitmeliyiz.Hastalıklar ihmale gelmez.Bazı şeyler için erken teşhis oldukça önemlidir.Sağlığımızı korumak için dikkat etmemiz gerekenler
 6. Spor spor spor…Sporsuz bir hayat sağlıklı hayat olamaz.Spor yapan kişiler ile yapmayan kişiler arasında hem gözle görülür hem de gözle görülmeyen farklılıklar vardır.Daha enerjik ve formda olur, sağlığımızı koruruz.
 7. Ağız ve diş sağlığı da sağlıklı olmak için önemli noktalardır.Bakımlarını ihmal etmemeli, düzenli fırçalamalıyız.Beyazlatmak için limon sürmek diş minesine zarar vermektedir.Bu yüzden faydası yerine zararı dokunabilecek durumlardan kaçınmalıyız.
 8. Kendi temizliğimize özen gösterdiğimiz gibi çevremizin temizliğine de özen göstermeliyiz.Aksi takdirde mikrop kapabilir ve sağlığımıza zarar verebiliriz.
 9. Yeterli uyku sağlıklı bireyler için şarttır.Erken uyuyup erken uyanmalıyız.Yetişkinler için 7-8 saat yeterli olurken çocuklarda bu durum farklıdır.Onlar yetişkinlerden daha çok uykuya ihtiyaç duymaktadır.
 10. Asitli içecekler, paketlenmiş ürünler bize zarar vermektedir.Kendimize bile isteye verdiğimiz zarardan uzak durmalıyız.
 11. Kaliteli zaman geçirmek sağlıklı olmak için atılan doğru bir adımdır.Sağlık denilince akla sadece bedensel sağlık değil ruh sağlığı da gelmelidir.Bu yüzden ruh sağlığımı her daim olumlu ve pozitif tutmalı ve sağlığımıza önem vermeliyiz.
 12. Az ve sık yemeye özen göstermeli ,lifli yiyecekler tüketmeliyiz.
 13. Uyumadan önce bir şey yememeliyiz.Bunu yapmak vücudumuzu yorar.Gece dinlenmesi gereken vücut yediklerimizi eritmek için çalışır.
 14. Harcadığımız kalori yediğimiz kaloriden daha fazla olmalıdır.
 15. Un,şeker,tuz bu üçlünün mümkün olduğunca bizden uzakta bir yerlerde olmasına özen gösterelim.Sağlığımızı korumak için dikkat etmemiz gerekenler
 16. Bol bol açık hava yürüyüşleri yapmalı ve temiz hava almalıyız.Kapalı bir alanda çalışıyorsak sık sık hav almalı, oturarak çalışıyorsak saat başı kalkıp yürümeli ve masa başında esneme hareketleri yapmalıyız.
 17. Doğa ile baş başa kalmak ve stresten uzak yaşam sürmenin sağlığımıza olan faydasını tahmin bile edemeyiz.
 18. Organik beslenme ve gereksiz ilaç kullanmamak da sağlığımızı korumak için dikkat etmemiz gerekenler arasındadır.
 19. Meditasyon ve yoganın bizlere iyi geleceğinden şüphemiz olmasın.
 20. Rutin sağlık kontrollerini ihmal etmeyelim.

Sağlığımız bize verilmiş en güzel armağandır.Bu yüzden henüz elimizdeyken değerini bilmeli ve dikkatli davranmalıyız.Sağlığımız için sevip sevilmeyi de unutmayalım ♥

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *