Sağlıklı yaşam önerileri

3
245
sağlıklı yaşam

Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için dikkat etmemiz gereken noktalar vardır. Sağlıklı yaşam aynı zamanda kaliteli kişiler anlamına geldiği için sağlıklı yaşam önerileri nelermiş madde madde bir bakalım.

1)İdeal vücut ağırlığımızı öğrenmemiz gerekmektedir. Böylece vücudumuzda bulunan yağ oranını belirleyip, daha dikkatli davranabiliriz.

2)Sık sık ve azar azar yemek her zaman için en doğrusu olacaktır. 3 ana 3 ara öğün olmak üzere ara öğünlerde meyve, ya da düşük kalorili yiyecekler ile geçirebiliriz. Dikkat etmemiz gereken önemli bir nokta ise öğünlerden kahvaltıyı atlamamızdır. Çünkü kahvaltı son derece önemli ve zinde tutan bir öğündür.

3)Yemek saatlerimize dikkat etmemiz gerekmektedir. Sağlıklı yaşam önerileri denilince akla ilk gelen noktalardandır geç saatlerde yemek yememek. Uyumadan 3,5 saat önce yemek yeme işini sonlandırmalıyız. Uykuda hazmedemeyeceğimiz yemekler bize çeşitli sağlık sorunları ile merhaba diyecek ve yaşam kalitemizi düşürecektir.

gece yemek

4)Mevsiminde bulunan meyveleri tercih edelim. Her şeyin fazlasının zarar olduğu bilindiğine göre meyvenin de fazlası bize şeker olarak dönebilir. Ayrıca önemli bir nokta hazmetme problemi yaşamıyorsak meyveleri kabuklu bir şekilde tüketmeye özen gösterelim.

5)Çok çok önemli bir madde var ki herkesin dikkat etmesi gerekir. Gün içinde tüketilen sıvı miktarı. Özellikle suyu hayatımızın baş ucuna koymalıyız. Eğer su içme alışkanlığımız yoksa akıllı telefon uygulamalarında su içmeyi hatırlatacak programlardan faydalanabiliriz.

su içmek

6)Stresten uzak bir hayat sürmek doğru verilmiş bir karardır.Stres bütün olumsuz durumları tetikleyen bir etkendir.Kafamıza taktığımız ne varsa onlardan sıyrılmalı, çözüm yolu bularak stresten kurtulmalıyız.

7)Posalı besinler tüketmek sağlıklı yaşam önerileri içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Kuru fasülye, nohut, mercimek gibi kuru baklagiller ve yulaf ekmeği, tam tahıllar tüketmeye özen göstermeliyiz.

8)Günlük yapılan fiziksel aktiviteleri arttırmalıyız. Haftada en az 3-4 gün olmak üzere yarım saatten az olmamak şartıyla tamamlamalıyız.Tempolu koşmak ya da yürümek, bisiklet sürmek, tenis ve yüzme gibi sporlara yönelmek de doğru bir seçenektir.

spor

9)Yemeklerde dikkat etmemiz gerekenler ise etle pişirdiğimiz yemeklere yağ koymamak, yemeklerin yağlı sularını tüketmemek, kavurma ve kızartma yerine haşlama, ızgara ve buğulama şeklinde pişirmek, etin yağlı kısmını ve tavuk derisini yememektir.

10)Yağ, kırmızı et, yağlı peynir, hamur işi, beyaz ekmek, şeker ve tuzdan olabildiğince uzak durmalıyız.

11)Güneş ışığından faydalanmalıyız. D vitaminini barından güneş ışınları d vitamini eksikliğinde halsizlik, yorgunluk gibi bizlere olumsuz yanını gösterecektir.Saat 11:00 – 13:00 arası d vitamini alabileceğimiz zaman dilimidir. Ancak fazlası yaşlanma ve kansere sebebiyet verdiğinden dikkatli şekilde güneşlenmeliyiz.

12)Uykumuza dikkat etmemiz de önemli bir detaydır. Uyku düzensizliğinde dikkatsizlik,algılayamama, günlük yaşam enerjisinin düşmesi ve mutsuzluk gibi istenmeyen yan etkilerle karşılaşabiliriz.Bu yüzden düzenli ve bünyemize yetecek kadar uykuyu kendimize sağlamalıyız.

uyku

13)Sigara ve alkol sağlıklı yaşam kalitesini düşüren en önemli şeylerden ikisidir.Sigara içenlerin sayısı bir hayli fazla olduğu için bu madde çoğu kişiyi alakadar etmektedir. Sigara kullanmak pek çok hastalığın ilk adımıdır. Hastalıkların yanı sıra dişlerde sararma ve kötü koku gibi hemen fark edilebilecek olumsuzlukları da mevcuttur.

14)Kendimiz için dinlenme ve huzur bulma ortamları yaratmalıyız. Bu ortamlar bizi negatif enerjiden çekip, pozitifliğe doğru ilerlememizi sağlayacaktır.

15)Boş boş durmak yerine beynimizi aktif tutmalıyız her zaman. Nasıl mı? Kitap okuyarak, zeka oyunlarına yönelerek ve bulmaca çözerek bir nebze sağlamış oluruz.

kitap okuyan kişi

16)Ellerimizi yıkamalı,dişlerimizi fırçalamalı ve  temiz kalmaya özen göstermeliyiz.

17)Gün içinde yapılan esneme hareketleri ve 10 dakika bile olsa yapılan meditasyon ile kendimizi olduğundan çok daha iyi hissettiğimize şahit olabiliriz.

18)Dik bir duruş sağlıklı yaşam önerileri içerisinde değerli bir yere sahiptir.Neden mi?Özellikle omuz ve boyun ağrısı yaşamamak,kambur görünüme sahip olmamak  için ideal duruşu kendimize kazandırmalıyız.

19)Süt,yoğurt gibi faydalı yiyeceklerin yanısıra 5-8 tane fındık fıstık tüketimine dikkat edelim.Ayrıca üzüm çekirdeği son derece faydalıdır.

20)Merdiven ile inip çıkabileceğimiz yerlerde asansör kullanmayalım.Gideceğimiz yere yürüme imkanımız var ise yürüyerek gidelim.

21)Ve son olarak sevmediğimiz kişileri hayatımızdan çıkarıp, sevdiğimiz kişilerle zaman geçirirsek hayat daha güzel ve kaliteli bir hal alır.

Sağlıkla ve sevgiyle kalmak dileğiyle:)

3 YORUMLAR

  1. […] Öncelikle yediğimize içtiğimize dikkat etmeliyiz.Sağlıklı bir vücudun ilk şartı sağlıklı beslenmedir.Her sabah güzel bir kahvaltı ile güne başlamalı, sağlıklı yiyecekler tüketmeliyiz.Bol bol yeşillik tüketerek, sebze ağırlıklı ve geç saatler haricinde yemeliyiz.Sağlıklı yaşam için ve beslenmenin daha ayrıntılarına bu linkten ulaşabiliriz: http://balkupuile.com/saglikli-yasam-onerileri/ […]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *