Scottish Fold hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

0
968
Scottish Fold hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Scottish Fold hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? En çok aranılan ve merak edilen kedi cinsi olan Scottish Fold kedi cinsidir. Gerek görüntüsü gerekse özellikleri ile merak uyandırmaktadır.

Görüntü olarak da diğer kedilerden farklı bir görünüme sahiptir.Kulak yapısı diğer kedi cinslerinden oldukça farklıdır.Kırık kulaklar, yuvarlak yüz,büyük gözler…Bu özellikleri onu Scottish Fold yapmaktadır.Fakat genetik bir bozukluktan kaynaklıdır.

Son derece uysal bir yapıya sahip ve insanlara oldukça yakınlardır.Sesleri de kendileri gibi yumuşak Scottish Fold, sadık ve evini severdir.Hatta öyle ki sahibi kendisinden birkaç gün ayrılıp, geri döndüğünde onu kendisine küsmüş olarak bulabilir.Onu sevimliliğinden dolayı kucağımıza alıp sevmek isteyebiliriz.Fakat Scottish Fold, kucak kedisi değildir ve kucağı hiç sevmez.Yalnız kalmaktan hoşlanmaz ve sakin yapısının aksine oyun oynamaktan son derece keyif alır.Tıpkı köpekler gibi atılan bir oyuncağı geri getirmekten oldukça hoşlanırlar.Diğer kedi cinlerinden farklı olarak kısa ve kalın kuyrukları vardır.Diğer özellikleri ise sadece insanlarla değil, diğer hayvanlarla da iyi anlaşmaktadır.Gözleri genellikle sarının tonları ve kehribardır. Renkleri ise çeşit çeşittir.Bir ortama girince önce orayı keşfederler.Daha sonra ise yavaş yavaş alışıp üzerindeki utangaçlığı atarlar.

Scottish Fold hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? sorusunun bir diğer merak edilen cevabı tüy konusudur.Genellikle ilkbahar mevsiminde bölgesel tüy değişimi yaşamaktadır.Haftada 2-3 kere fırçalanması gereken Scottish Fold, bulunduğu ortama kısa sürede ayak uydurmaktadır.Kedi bakımı denilince akla hemen yaramazlık yapan, her yere tırmanan bir kedi profili aklımıza gelebilir.Fakat Scottish Fold, özellikle hem titiz olan hem de kedi bakımından hoşlanan kişiler için oldukça doğru bir seçim olacaktır.Küçücük bir oyuncak onun enerjisini atmasına yetecek ve artacaktır bile.

SCOTTİSH FOLD NEDEN BİBLO KEDİ OLARAK BİLİNMEKTEDİR?

Bir diğer adı biblo olan Scottish Fold, son derece sevimli bir görüntüye sahiptir.Fakat ne yazık ki bu sevimli görüntüsünün altında üzücü bir gerçek yatmaktadır.Yakından tanıma fırsatı bulmuş veya sahiplenmiş kişiler bu kedi cinsinin diğerlerinden çok daha sakin ve yavaş olduğunun farkına varabilirler.Bunun sebebi ağrılarından dolayı kıpırdayamıyor olmalarıdır.Mutasyon geçirdiği bilinen Scottish Fold, bu sebepten dolayı başka sağlık sorunları da taşıyabilir.Örneğin; doğuştan gelen kalp hastalığı gibi.

Scottish Fold hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

 

Scottish Fold kedisi genellikle british shorthair kedisi ile çiftleştirilmektedir. Çünkü kendi cinsi ile çiftleştirildiğinde hastalıkları iki katına çıkacaktır.2 Yaşını geçmiş, tüm sağlık testlerinden sorunsuz geçmiş iskoç kedileri ile çiftleştirilmeleri onlar için daha doğru olacaktır.Zaten ağrılı bir yaşam geçirmekteler bir de biz onları kendi cinsleri ile çiftleştirerek eziyet etmemeliyiz.Gerçek bir hayvansever gibi davranmak, onlara verebileceğimiz en güzel armağan olacaktır.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *