Sigarayı bırakma rehberi

0
215
sigara bırakma rehberi

Sigara, bile isteye hayatımıza dahil ettiğimiz dost görünümlü bir düşmandır.En zor, sıkıntılı anlarda yanımızdaymış gibi görünüp içten içe bizi zehirler.Keyiflendim mi hemen bir keyif sigarası yakmalıyım.Peki canım mı sıkkın o zaman ben hemen sigaraya sarılayım.Sigara içmeyenlerin keyifli ya da sıkıntılı zamanları olmuyor mu?Böyle bir şey mümkün mü? İşte tüm bunları önümüze koyup sigarayı bırakma rehberi içeriğine bir göz atalım.

sigara bırakmak

Sigarayı hayatımızdan çıkarmak için onu bize hatırlatan şeylerden uzak durmayı bilmeliyiz.Pek tabii kafada bitirilmesi atılacak ilk adımdır.Sigarayı tetikleyen ve uzak durmamız gereken şeyler nelerdir, nasıl bırakabiliriz?

*Çevrenin önemli bir rolü vardır.Çevremizde, yakınımızda sigara içen kişiler varsa mümkün mertebe onlarla zaman geçirmekten kaçınmalıyız.En azından tamamen bıraktığımıza emin olana kadar.Çünkü sigaranın kokusu sigara içen kişilere adeta bir davettir ve sigaranın kendisini hatırlatma yöntemidir.

*Sigara içilmeyen ortamlarda yer almalıyız.Bilindiği üzere yasaklar kapsamında kapalı mekanlar vardır.Lokanta, kafeterya gibi yerlerde de sigara içmek yasaktır ve bırakmak isteyen-sigara içmeyen kişilere tanınmış güzel bir ayrıcalıktır.

*Bazen ve hatta çoğu zaman elimizde olmadığı gerekçesiyle bir şeyleri kafamıza takarız.Takıldığımız konular bize sıkıntı ve stres olarak geri döner.Sıkıntı eşittir sigara.Bu yüzden daha fazla keyif alabileceğimiz şeylere yönelip, mutlu olmaya çalışmalıyız.Böylece ona sığınma bahanesi edinmemiş oluruz.

sigarayı bırakmak

*Bize sigara ikram eden kişilere hayır demeyi bilmeliyiz.Bu cümleyi içimizden bol bol tekrar edelim.Hayır sigara kullanmıyorum.Daha sonrasında söylediğimize kendimizin de inandığını göreceğiz.

*Bol bol su içelim.Vücudumuzun suya çok ihtiyacı vardır.Ama biz ona ihtiyacı olanı vermek yerine zehir veririz ve onu bu duruma maruz bırakırız.Oysa buna hiç hakkımız olmadığı halde…

*Uyku düzenimize dikkat edelim.Yeterince dinlenemezsek bu durum bize sıkıntı ve stres olarak geri dönecektir ve uykusuz kaldığımız zamanların vermiş olduğu gerginlik ile sigaraya bir şans daha verebiliriz.

*Ve sigarayı bırakma rehberi kapsamında yapılabilecek en güzel şeylerden birisi ne kadar seversek sevelim hatta koleksiyonunu yapmış olalım çakmaklarımızdan kurtulmalıyız.Ne kadar çakmak ve kalan sigara paketleri varsa hepsini gözlerden uzak bir yere kaldırmalıyız.Buna küllükleri de dahil edebiliriz.

*Bol bol fesleğen yaprağı çiğneyelim. Fesleğen sigarayı bırakmak için etkili bir yoldur.Günde 3 defa çiğnenmesi önerilmektedir.

fesleğen

*Hayatımızda olmazsa olmaz sporu sigaraya inat tercih edelim.Bol bol açık hava yürüyüşleri yapalım.

*Sakız çiğneyip, tesbih kullanabiliriz.Bunlar kendimizi oyalama ve boş durmama sigarayı bırakma rehberi tekniklerindendir.

*Derin nefes almayı unutmayalım ♥

-Sigarayı bırakmak için illa bir doktorun bize onu bırakmak zorundasın demesini beklemek zorunda değiliz.Biz insanlar düşünebilme özelliğine sahip canlılar olarak sigarayı bırakmamız gerektiğini yoksa zamanla onun bizi bırakacağını bilmeliyiz,düşünmeliyiz.Yani sigarayı bırakmaya kendimizi hazır hissetmeliyiz.

-Kendimize soracağımız sorularımız ve cevaplarımız olsun.Mesela sigara içerek sağlığıma ne gibi zararlar veriyorum?Bunun üzerine yazılmış onlarca cevap bulabiliriz.Sorabileceğimiz bir diğer soru ise sigarayı bırakınca hayatımda ne gibi değişiklikler olacak olmalıdır.Bunun olumlu cevaplarını gördükçe bırakma isteğimiz artacaktır.

-Sigarayı bıraktıktan sonra kendimizi depresif, huysuz ve gergin hissedebiliriz.En küçük şeylere sinirlenebiliriz.Uykusuzluk problemi de çekebiliriz ve unutmayalım ki sadece geçici bir süredir.İlk seferde sigarayı bırakma girişimimiz başarısız olabilir ama bu bizim cesaretimizi kırmasın.Pek çok kez deneyip en sonunda kurtulmuş kişi sayısı epey fazladır.Sigarasız yaşamaya alışınca ise her şey çok daha güzel olur.

Sigarayı bıraktıktan sonra vücudumuzda görülen değişiklikler de vardır.Bu değişikliklerden bazıları şöyledir:

-Kan basıncı ve nabız normale döner.

-Kan oksijen düzeyi normale döner.

-Kalp krizi geçirme riski azalır, tat ve koku duyusu artar.

-3-12 Hafta sonra ise vücutta ki bütün dolaşım düzelir.

Sadece bu bilgilerle bile sigara içerek kendimize nasıl bir kötülük yaptığımızı görebiliriz.

*Evet sigarayı bırakmak zordur ama asla mümkün olmayan bir şey değildir.Bu konuda olumlu olmalı, kafamızda bitirmeliyiz.Sonrasında kendi irademize inanarak ve çevremize bu kararımızı belirterek aldığımız destek ile yolumuza devam etmeli hem kendimize hem de sevdiklerimize bu iyiliği yapmalıyız.Yüzlerce sigara tiryakisi bunu yapabildiyse bizde yapabiliriz. Hadi vakit kaybetmeden cebimizde ki sigara paketini çöpe atalım:)

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *