Sık sık temizlenmesi gereken 5 eşya nedir?

0
144
Sık sık temizlenmesi gereken 5 eşya nedir

Sık sık temizlenmesi gereken 5 eşya nedir? İşte bu sorunun cevabı herkes bilhassa da merak edenler için, cevap yazımızda saklı.Bazı eşyaların araya uzun zaman girmeden temizlenmesi gerekmektedir.Aksi takdirde sağlığımızı tehdit edebilir.

Sık sık temizlenmesi gereken 5 eşya nedir? ve nasıl temizlemeliyiz birlikte inceleyelim.

1)MUTFAK SÜNGERİ

Sağlığımız açısından kullandığımız mutfak malzemeleri tertemiz olsun isteriz.Temiz olsun diye süngerle bir güzel ovar dururuz.Oysa ki temiz değil, daha kirli olabilir bu şekilde.Bir sünger 50 milyon kadar bakteri barındırabilir.Bu yüzden süngerleri sık sık değiştirmeli ve temizlemeliyiz.Süngerlerin temizliği için ara ara çamaşır suyuna koyabileceğimiz gibi bulaşık makinesinde yıkanmasını da sağlayabiliriz.

2)CEP TELEFONU

Bir diğer sık temizlenmesi gereken eşya cep telefonudur.Gün içerisinde ellerimizi her yere sürdüğümüzü ve kirlettiğimizi düşünelim.Düşündük mü? Şimdi de o kirli elleri cep telefonuna sürdüğümüzü düşünelim.İşte bu şekilde bir sürü bakteri yüzümüze bulaşmaktadır.Cep telefonlarını temizlemek için üretilen özel temizleme mendilleri ile sık sık temizlemeliyiz.

3)KESME TAHTASI

Masum görünen kesme tahtalarının aslında hiç masum olmadığını ve sağlığımıza zarar verecek kadar bakteri barındırdığını biliyor muyduk? Kesme tahtalarında zamanla yarıklar oluşur ve bu yarıklardan içeriye mikroplar dolar.Bu yüzden sık sık temizlemeliyiz.Hatta öyle ki her kesimden sonra sabunlu su ile bir güzel yıkamalıyız.Et kesimi için ayrı, sebze kesimi için ayrı kesme tahtalarını tercih etmeliyiz.

Sık sık temizlenmesi gereken 5 eşya nedir?

4)TV KUMANDASI

Tv kumandası en çok kirlenen ve en çok temizlenmesi gereken eşyalar arasındadır.Eve gelen herkesin elinden geçtiğini düşünürsek son derece tehlikelidir.Yemek yerken, atıştırma yaparken tv izleriz ve bunun sonucunda kumanda da bizim yediğimiz yemeklerden yer:) Bu durumun yaşanmasını istemiyorsak temiz bir bez ile her gün temizlemeliyiz.Düğmelerin arasını ise bir kürdan veya kulak pamuğu çöpü ile temizleyebiliriz.

5)ELEKTRİK PRİZLERİ VE KAPI TOKMAKLARI

Ellerimizde bulunan mikropları aynen elektrik prizlerine ve kapı tokmaklarına aktarırız.Gün içerisinde ne kadar yere dokunursak topladığımız bakteriler aynen buralarda yer edinmektedir.Sabunlu su ile sık sık temizlik yapmalı ve hijyenine dikkat etmeliyiz.

Görüldüğü üzere mikroplar ve bakteriler hayatımızın her alanında yer almaktadır.Onlardan kurtulmak için elimizden gelen özeni göstermeli ve sık sık temizlemeliyiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *