Sivilceler nasıl yok edilir?

0
148
sivilce

Bazı kişiler sivilce nedir bilmezken bazı kişiler için ise son derece rahatsız edici bir görüntüdür. Özellikle ergenlik dönemlerinde kendini gösteren sivilceler, cildin aşırı yağ salgılaması ile birlikte bu yağ bezlerinin salgıladığı sebum maddesi ile gözeneklerin tıkanmasıdır. Peki sivilceler nasıl yok edilir? Uygulayacağımız birkaç maske yardımı ve dikkat edilmesi gereken noktalar ile sivilcelerimize veda edebiliriz. Tamamen olumlu sonuç vermemekle birlikte işe yarayan kişiler mevcuttur.

*Öncelikle bol bol su içelim. Dengeli beslenme ve yüz temizliğine önem verelim.

*Yastık kılıflarını sık sık değiştirmeye özen gösterelim. Bunun faydası olacaktır.

*Cilt tipimize göre nemlendiriciler kullanalım.

*Çok yağlı yemeklerden ve aşırı tatlı tüketiminden uzakk duralım.

*Aspirin maskesi

Aspirinin sivilce kurutucu özelliği mevcuttur. Aspirin ile birkaç damla suyu karıştırıp ezelim. Krem kıvamına gelince pamuk yardımıyla sivilcenin üzerine uygulayalım. Yarım saat kadar bekledikten sonra silebiliriz.

*Limon maskesi

Limon yapısında bulundurduğu sitrik asit ile sivilcelere iyi gelmektedir. Limonu bir kaba sıkalım ve sivilceli bölgeye uygulayalım. Yaklaşık 15 dk kadar bekleyip yıkayabiliriz.

limon maskesi

*Karbonat maskesi

Karbonat içtiğimiz suya bile koyabileceğimiz kadar faydalıdır. Mikrodermabrazyon etkisi ile sivilceler ile güçlü bir savaş verir.

*Elma sirkesi

Kozmetik sektöründe kendisine geniş bir yer edinen elma sirkesi, cildin onarılmasında son derece etkilidir. Bir su bardağına dörtte biri kadar elma sirkesi ekleyelim. Bir pamuk yardımı ile dairesel hareketlerle sivilcelerimize tedavi uygulayalım.

*Tarçın maskesi 

Tarçının tek başına yeterli olmadığı bu maskede ihtiyacımız olan bir diğer şey ise baldır. 2 yemek kaşığı bal ile 1 çay kaşığı tarçını karıştırdığımızda cildimize masaj uygulayarak sürelim.Yaklaşık 15 dk kadar beklettikten sonra ılık su yardımı ile temizleyelim.

sivilce

Bu maskeleri ya da maskelerden birini uyguladıktan sonra cildimizde beklenmeyen olumsuz durumlar ile karşılaşırsak tedavimizi sonlandırıp, bir doktordan yardım alabiliriz. Maskeleri uygulamadan önce minik bir miktar ile alerjik etkilere karşı kendimizi test edebiliriz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *