Sokak hayvanları için yapabileceklerimiz

0
179
kedi

Kış mevsimi dışarıda kalmak zorunda olanlar için epey zorlayıcı bir durumdur. Soğuk, açlık, susuzluk ve barınma ihtiyacı bu zorluğun sebeplerinden bazılarıdır. Sokakta kalan dostlarımız için elimizden geleni yapmak zorundayız. Günümüzde bu bir gönüllü olma meselesi haline gelse bile insanlık bunu gerektirir.Peki ama sokak hayvanları için yapabileceklerimiz nelerdir?

*Soğuk havada kedilerin 6 saat , köpeklerin ise 17 saat yaşama süreleri vardır. Bu zaman zarfında aç kalırlarsa donarak ölürler. Bu yüzden artan yemeklerimizi kapının önüne koymayı ihmal etmemeliyiz. Dikkat etmemiz gereken bir nokta ise soğan içeren yemekler olmamasıdır.sokak hayvanları

*Susuz bir yaşam sürdürülemez. Evimizin önüne bir kap su koymakla birlikte bu suyun içine bir damla zeytinyağı eklemeliyiz ki su donmasın ve sudan faydalanabilsinler.

kedi

*Sabahları işe giderken aracımızı çalıştırmadan önce muhakkak motoru ve aracın sağını solunu kontrol etmeliyiz. Sıcak bir yer aradıkları için oralara saklanmış olabilirler. Onlara zarar gelmemesi adına bu kontrolü aracımıza binmeden bir rutin hale getirmemiz gerekir.

kedi

*Bildiklerimizi çevremiz ile paylaşmalıyız. Böylece daha fazla kişiye ulaşmış olur, onlara daha fazla yardımcı olabiliriz.

*Koli ve bant yardımıyla onlara barınabilecekleri küçük yuvalar inşa edebilir, ısınmalarını sağlayabiliriz. Bizler için pek vakit almayacak ama onlar için son derece önemli olan bu noktayı atlamamalıyız.

hayvan yuvası

*Dikkat etmemiz gereken bir nokta var onlar için fayda sağlayayım derken zarara uğratmamak için tavuk kemiği, salam sosis gibi sağlıksız ve onlara sıkıntı yaratabilecek yiyeceklerden uzak durmalı, yoğurt- kefir gibi sağlıklı besinleri tercih etmeliyiz.

sokak kedisi

*En önemli husus ise imkanımız varsa evimizde onlar için bir köşe açabilir, zorlu kış şartlarında sıcacık yuva hissiyatını yaşatabiliriz.

Unutmayalım ki bu dünya sadece bize ait değil. Hiç bir kedi bize söz verip yarı yolda bırakmaz ya da hiç bir köpek yoktur ki arkamızdan konuşsun. Bizim kadar onlarında yaşamaya hakkı var bu yüzden bunun bilincinde olarak elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *