Son kullanma tarihi olmayan besinler nelerdir?

0
184
Son kullanma tarihi olmayan besinler nelerdir?

Son kullanma tarihi olmayan besinler nelerdir? Bu soru hiç aklımıza gelmiş miydi?Bazı besinlerin son kullanma tarihi yoktur.Son kullanma tarihi olmayan bu besinlerin tek şartı doğru saklamaktır.Yanlış muhafaza edersek değil sonsuza kadar kullanmak, kısa süreli bir kullanım bile mümkün olmaz.Neymiş bu son kullanma tarihi olmayan besinler birlikte inceleyelim.

1)SİRKE

Sirkenin faydaları saymakla bitmez.Hem insan sağlığına hem de temizlikte kullanmak mümkündür.Kullanımı oldukça geniş alanlara yayılan sirkenin son kullanma tarihi yoktur.Bunun sebebi ise asidik yapısından kaynaklıdır.Hava geçirmeyen bir kapta ve ağzı kapalı şekilde, karanlıkta saklamak doğru saklama şekli olacaktır.

2)KAYA TUZU

Evlerimizde kullandığımız iyotlu tuzlar bu sınıfa dahil değildir.Çünkü zaman geçtikçe içindeki iyot buharlaşır ve tuz özelliğini yitirir.Ama gerçek kaya tuzunda son tüketim tarihi yoktur.Bileşeni saf sodyum ve klorür olan bu tuz,diğer yiyecekleri bile korurken kendini nasıl koruyamaz öyle değil mi?

3)ŞEKER

Şeker de Son kullanma tarihi olmayan besinler nelerdir? sorusunun bir diğer cevabıdır.Üstelik esmer şeker içinde aynı şey geçerlidir.Havasız ve nemsiz yerde saklamak, doğru saklama koşulu olmakla birlikte nemlenen şeker, katı hale gelse bile kullanımında bir sıkıntı olmamaktadır.

Son kullanma tarihi olmayan besinler nelerdir?

4)BAL

Balın son kullanma tarihi olmadığını biliyor muyduk?Oldukça faydalı olan bal, bizlere uzun süreli kullanım vaat etmektedir.İçeriğinde bulunan benzersiz bileşimi ile damaklarda güzel bir tat bırakan balı, mühürlü kavanozlarda alırsak daha uzun süre muhafaza edebiliriz.

5)PİRİNÇ

Evet o çok severek tükettiğimiz, pilavdan dolma bibere kadar geniş bir alanda kullandığımız pirinci uzun seneler boyunca saklayabiliriz.Saklama koşulları, düşük sıcaklığı olan yerler, hava almayan ve cam kavanoz olursa daha uzun süre gidebilir.Yani saklama koşullarına dikkat ettiğimizde yıllar sonra bile yiyebileceğimiz pirince sahip olabiliriz.

6)SOYA SOSU

Soya sosu,gerekli saklama koşulları sağlandığı müddetçe uzun süreler saklanabilir.Kapağı açıldıktan sonra 2,5-3 yıl kadar saklanabilen soya sosu, kapağını açmazsak daha uzun yıllar dayanabilir.

Son kullanma tarihi olmayan besinler nelerdir?

7)KURU FASÜLYE

Çok uzun yıllar muhafaza edebileceğimiz bir diğer besin olan kuru fasülye, protein açısından oldukça zengin ve doyurucu bir besindir.Yıllar geçse bile gönül rahatlığı ile tüketebiliriz.

Görüldüğü üzere gerekli saklama koşullarında bazı besinler çok uzun süre dayanmaktadır.Bunların yanı sıra mısır nişastası, pudra şekeri, akçaağaç şurubu ve toz vanilya da son kullanma tarihi olmayan besinler arasındadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *