Stres ile başa çıkmanın yolları

0
261
Stres ile başa çıkmanın yolları

Stres ile başa çıkmanın yolları sanıldığı kadar zor değildir.Stressiz bir hayatın bize ne gibi olumlamalar getireceği her zaman söylenmiştir.Ama nedense bu durum genellikle bir kulağımızdan girer diğerinden çıkar.Çünkü stresi hayatımızın vazgeçilmez bir parçası zannederiz.

Stres ile başa çıkabilmek için öncelikle stresin kaynağını bulmalıyız.Yani hangi sebepten veya sebeplerden dolayı stres yaşarız? Bu sorunun cevabını bulmak çözümü için atılmış ilk adımdır.

Stres ile başa çıkmanın yolları

Peki stresle baş etmek için neler yapabiliriz?
 • Öncelikle kendimizi yanında iyi hissettiğimiz kişiler ile bu durumu paylaşmaktan çekinmeyelim.Yani bir durum karşısında stres yaşıyorsak bununla yalnız başa çıkmamız gerekmez.Alacağımız destek ile daha iyi bir sonuca varabilir ve bu durumdan kurtulabiliriz.
 • Edindiğimiz hobiler tam bir stres savardır.O kadar etkili ve iyi gelen bir şeydir ki neden bu zamana kadar yapmadım diye kendi kendimize pişmanlık bile yaşayabiliriz.Hobi edinmek yeteneğe göre veya zevk aldığımız şeylere göre şekillenebilir.Mesela resim çizmek klişe ama iyi gelen hobiler arasındadır.Veya yemek yapmak da aynı şekilde iyi gelmektedir.Buna seramik yapmak, ebru sanatı veya yeni bir dil öğrenmeyi de ekleyebiliriz.
 • Müzik dinlemek stresi oldukça azaltmaktadır.Stres ile başa çıkmanın yolları arasında müzik dinlemek ilk sıralarda yer almaktadır.Çünkü ruhu dinlendirmektedir ve ruhun iyileşmesi demek stresten sıyrılmak demektir.
 • Stresli bir anda güler yüzlü olmak kolay olmasa gerek ama gülen bir yüzün stresi uzaklaştırdığını bilsek inanın her zaman gülerdik.

Stres ile başa çıkmanın yolları

 • Kısa süreliğine bile olsa bulunduğumuz yerden uzaklaşmak stres ile başa çıkmanın etkili yollarından birisidir.Buna günü birlik gidilen yerler de dahil olmak üzere değişiklik muhakkak hemen hemen herkes üzerinde iyileştirici bir etkiye sahiptir.
 • Stres yaptığımız şeyler genellikle gelip geçici şeylerdir.Mesela okul veya iş hayatındaki stresli durumlar.Bunların geçici olduğunun farkına varırsak her şey daha güzel olabilir.Yani geniş düşünebilmeliyiz.Tüm bunların geçecek olduğunu bilmeli ve stresten uzak durmalıyız.
 • Nefes egzersizleri ve meditasyon sanılandan daha iyi gelmektedir.Bu yüzden sık sık meditasyona yönelmeli ve bu doğrultuda hareket etmeliyiz.
 • Pek çok kişi stresli anlarında bir sigara yakar.Oysa ki durum tam tersidir.Yani sigara bizi strese sokar.Sigara ve alkolden uzak durarak daha pozitif bir ruh haline sahip olabiliriz.
 • Düzenli uyku ve sağlıklı beslenme ile stresi hayatımızdan uzaklaştırabiliriz.Bazen stresli anlarımızda uyku tutmaz.İşte bu gibi anlarda elimize bir kitap alıp , uyku saatimiz geldiğinde uyumamız gerekmektedir.Böylece stres bize değil biz strese hakim oluruz.
 • Açık hava yürüyüşleri ve spor ile stresten uzaklaşmak mümkün olabilir.
 • Sevmek ve sevilmek bize düşündüğümüzden daha iyi gelebilir.Sevginin iyileştirici etkisinin olduğu bilinen bir gerçektir.Bu etkiden faydalanmak ise oldukça doğru bir seçim olacaktır.

Stres ile başa çıkmanın yolları

Unutmayalım ki stres günümüzün hastalığıdır.Sınavlar, insanların değişen tutumları ve hayat koşulları bizi strese sokabilir.Önemli olan kendimiz olduğunu ve bu durumların gelip geçici olduğunu yaşadıklarımızın sadece yanımıza kalacağını bilelim ve elimizde güzel anılar biriktirmeye çalışalım.Stresten uzak, mutlu, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam dileğiyle… ♥

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *