Su Çiçeği

0
255
su çiçeği

Çocukluk döneminde pek çoğumuzun geçirdiği çocukluk çağı hastalığı olan su çiçeği bulaşıcı bir hastalıktır. Varicella zoster virüsünün neden olduğu ve küçük kırmızı döküntüler şeklinde görülen hastalığın belirtileri ise şu şekildedir:

su çiçeği

*Genellikle kaşıntı yapan ve  sırt, boyun bölgesinde olmakla birlikte yüzde de kendini gösteren minik minik kırmızılıklar  ve döküntü şeklinde kendini gösteren bu hastalık, cildi kaplayan içi su dolu kabarcıklar, yüksek ateş, halsizlik, iştahsızlık ve vücut direncinin kırılması şeklinde kendini göstermektedir.

*Kreş, okul gibi çocukların bir arada olduğu topluluklardan kolayca bulaşabilen su çiçeği, belirtilerden 2 gün öncesi ve ortaya çıkmasından 5 gün sonrasına kadar bulaşıcı olma özelliğini korur. Soluma, öksürme ve hapşurma ile bulaşabilen su çiçeği doğrudan temas yoluyla da bulaşabilir.

*Su çiçeği aşısını yaptırmak için en doğru zaman 1 yaşını doldurduktan sonraki dönemdir.En etkili korunma yöntemi elbette ki aşısını olmaktır. Nadir olarak aşı yerinde sertlik, kızarıklık ve ağrı gibi yan etkiler görülebilmektedir. Peki su çiçeğini geçirmemiş olan kimler aşısını yaptırabilir?

  • Sağlık personeli
  • Kreş ve okul personeli
  • Kronik hatalığı bulunanlar
  • Anne adayları
  • Bağışıklık sistemi düşük olan kişiler
  • 1 yaşından itibaren tüm çocuklar

*Su çiçeğinin hayati tehlikesi pek fazla yoktur.Genellikle hafif geçirilen bu hastalık bazı durumlarda hastaneye yatmayı gerektirebilir. Bu durumlara bakacak olursak:

  • Kronik akciğer hastalığı
  • Sigara kullanımı
  • Gebelik-özellikle son dönemleri
  • Hastanın endişeli durumu

*Bu hastalığın tedavisi için aspirin ve antibiyotik kullanılmaz.Bol su içmek, ateş yapacağından dolayı çok sıcak ortamlarda bulunmamak ile birlikte kendiliğinden geçecektir. Su çiçeği geçiren kişilerin geçirmeyenlere oranla bağışıklık sistemlerinin kuvvetlendiği bilinmektedir.

*Genellikle 1 hafta kadar devam eden bu hastalıkta çocuğumuz okula ya da kreşe gidiyorsa onun evde dinlenmesini sağlamalıyız. Böylece hem evde tedavi etmiş olur hem de diğer çocukları koruruz.

*Su çiçeği genellikle bir kere geçirilen bir hastalık olmakla birlikte ikinci kez geçirilmesi ender rastlanacak bir durumdur. Su çiçeği geçirirken alınan virüs, iyileştikten sonra sinir uçlarına yerleşerek uykuya geçer.Özellikle 50 yaş üzerinde olan kişilerde daha sonrasında zona hastalığına sebebiyet verebilir.

*Akla takılan bir diğer soru su çiçeğinin iz bırakıp bırakmayacağıdır. Pek çok kişi bu hastalığı geçirmiştir. İz bırakan bir hastalık olmuş olsaydı hemen hemen herkesin çeşitli yerlerinde kırmızı lekeler olurdu. Genellikle iz bırakmamakla birlikte kaşıma sırasında mikrop kaptırılırsa iz bırakma durumu gerçekleşebilir.

su çiçeği hastalığı

*Su çiçeği nadiren de olsa komplikasyona neden olabilir.Vücudun değişik bölgelerinde ya da kanda görülebilen bakteriyel enfeksiyonlar örnek verilebilir.

*Bilgilendirme amaçlı yazmış olduğum su çiçeği bizleri korkutmamalıdır. Çoğu kişi bu hastalığı geçirmiş olmakla birlikte bizleri rahatsız eden bir durum oluşursa bir uzmana başvurmalı, görüş ve onayını alıp gerekli tedavi sürecini aksatmamalıyız.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *