Tırnak yeme alışkanlığından nasıl vazgeçilir?

0
42
Tırnak yeme alışkanlığından nasıl vazgeçilir?

Tırnak yeme alışkanlığına sahip olabilir veya bu alışkanlığa sahip olan kişiler tanıyor olabiliriz. Peki bu alışkanlık neden kaynaklıdır ve nasıl vazgeçilir?

Beden odaklı tekrarlanan davranışlardan birisi tırnak yemedir.Tıpkı saç koparma ve parmak emme alışkanlıkları gibi… Tırnak yeme alışkanlığının başlıca sebebi strestir. Stresin yanı sıra kaygılı olmak, bir sıkıntı içerisinde bulunmak ve endişeli yapıda buna sebep olabilir.

Tırnak yeme alışkanlığı ergenlik çağında bulunan gençlerde daha fazla görülmekle birlikte ilerleyen yaşlarda azalma olduğu saptanan bir gerçektir. Tırnak yemenin sadece görüntü olarak rahatsız edici olduğunu düşünüyorsak yanılıyoruz. Çünkü tırnak yemek sadece görüntü olarak değil, sağlık açısından da oldukça zararlıdır.

Öncelikle tırnakta, dişte ve diş etlerinde kalıcı hasarlara sebep olabilir. Mide ve bağırsaklarda sorunlara sebep olabilir ve bunlarla birlikte toplum içerisinde hoş karşılanmayacak bir davranıştır.

Tırnak yeme alışkanlığından nasıl kurtulabiliriz?

  • Tırnak yeme alışkanlığını stresli zamanlarda yaşıyorsak stresin kaynağına inmek ve çözümünü bulmak gerekmektedir. Yani çözüm odaklı olmalıyız.
  • Acı oje bu konuda son derece popülerdir. Acı oje sürerek tırnak yeme alışkanlığından kurtulabiliriz.
  • Yerine başka şeyler koymayı deneyebiliriz. Çekirdek çitlemek, tesbih çekmek gibi bizleri oyalayacak şeyle olabilir.
  • Tırnakları uzatmamalı, kesmeli ve törpülemeliyiz.
  • Bizleri tırnak yemekten vazgeçirecek şeyler yapabiliriz.Bu alışkanlığı hatırlamak için tırnaklarımıza ip bile bağlamak bir çözüm olabilir.
  • Sarımsak da tırnak yeme alışkanlığına veda etmemize yardımcı olabilir.Çiğ sarımsağı tırnaklarımıza sürebiliriz.
  • Ve son olarak neem yağı ile tırnaklarımıza masaj yaparak onları yemekten kurtulabiliriz.

Bu yöntemleri kararlılıkla ve inançla uygulamak gerekmektedir. Uyguladığımız halde iyileşme görmüyorsak bir uzmandan destek alabiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *