Tüp bebek tedavisi

0
239
tüp bebek

Tüp bebek tedavisi, yardımcı üreme tekniği olarak tanımlanabilir.Gebe kalamayan kişiler için yumurtalıkların sperm ile döllendirilip rahmin içine enjekte edilmesidir.

Kadının hamileliği için gereken sperm sayısı on beş milyondur.Eğer bu kadar beş milyon ve altında ise tüp bebek tedavisi önerilmektedir.Çikolata kisti, genetik hastalığı olan kişiler, ileri yaştan dolayı yumurtlama problemi yaşayan kişiler, kanalları tıkalı olan kişiler tüp bebek tedavisine yönelmektedir.

Bazı kişilerde aşılama öncesi yardımcı yöntemler kullanılmaktadır.Fakat bazı kişilerde ise doğrudan tüp bebek tedavisi uygulanmalıdır.Peki doğrudan tüp bebek tedavisi uygulanması gereken kişiler kimlerdir?

  • Her iki tüpleri de tıkalı olan kadınlar
  • Hiç sperm olmayan erkekler
  • Yaşı ileri olan kadınlar

tüp bebek tedavisi

*Tüp bebek tedavisinin sabır isteyen bir süreç olduğunu unutmayalım.Bazı komplikasyonlar sonucu tedavinin ertelenmesi gerekebilir.Bu gibi durumlarda pes etmeden , inançla tedaviye devam etmek gerekmektedir.Çiftlerin birbirine desteği son derece önem taşımaktadır.Tüp bebek tedavisi ile hamile kalan kişiler rahat ve mutlu bir hamilelik süreci geçirmelidir.

*Tüp bebek tedavisi ile doğan çocuklarda normal yolla doğan çocuklar arasında herhangi bir fark gözlenmemektedir.Bu yüzden aklımızda bir soru işareti kalmadan bu durumdan emin olabiliriz.

*Tüp bebek yöntemi genellikle üç kere denenmektedir.İstisnai durumlarda 10 kerenin üzerinde deneyip olumlu sonuca ulaşan kişilerde yok değildir.

*Tüp bebek tedavisinde düşük riskinin çok fazla olduğu gibi yanlış bir söylenti vardır.Oysa ki normal yolla hamile kalan kişiler için de bu risk mevcuttur.Yani tüp bebek yolu ile hamile kalanlar da normal bir hamilelik süreci geçirmektedir.

*Tüp bebek tedavisi yumurta gelişimi, yumurtanın toplanması, döllenmesi, embriyo gelişimi ve embriyo transferi aşamalarından oluşmaktadır.Yatarak tedavi görme gibi bir durum mevcut değildir.Kişilerin gündelik hayatını aksatmayacak kadar kısa bir süre içerisinde günlük veya gün aşırı kan tahlili ve ultrason takipleri yapılmaktadır.Tabi bu takipler yumurta gelişimi süresi boyuncadır.Diğer aşamalar daha rahat geçmektedir.

*Beslenme düzeni her anne adayının olduğu gibi tüp bebek yöntemi ile hamile kalan anne adaylarının da sağlıklı ve düzenli olması gerekmektedir.Tüp bebek tedavisi için herhangi bir diyet uygulanmasının gerekliliği bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa bile Akdeniz diyetinin tedavi yöntemi üzerinde olumlu etkisi olduğu gözlenmiştir.

*Çiftlerde sorun olmadığı halde gebelik olayı gerçekleşmiyorsa o zaman aşılama yoluna gidilebilir.Eğer aşılamadan da olumlu sonuç alınmazsa yardımcı üreme tekniklerinden yararlanılır.

*Tüp bebek gebeliklerin başında vajinal kanama olması durumunda uzmandan yardım almalıyız.Bu durum olumsuz olabileceği gibi sık rastlanılan bir durum olduğu için olumsuzluk teşkil etmeyebilirde.

*Tedavi süresi tedavi başladığından itibaren gebelik testine kadar süren yaklaşık 1 aylık dönemi kapsamaktadır.

*Tüp bebek işlemi sırasında oluşabilecek riskler ise yumurtalıkların aşırı uyarılması ve çoğul gebeliktir.Çoğul gebelik olması durumunda embriyo azaltma işlemi yapılabilir.Bunun sonucunda total gebeliği kaybetme riski yüzde 5 civarındadır.

*Ve son olarak mikroenjeksiyon tek bir spermin yumurta içerisine zerk edilip döllenmesi sağlanırken yani erkek kısırlığında kullanılan tedavi yöntemi iken, tüp bebek kadına ait kısırlıkta kullanılmaktadır.

Hamilelik süreci ve çocuk sahibi olmak aslında oldukça meşakkatli bir durumdur.Fakat onun verdiği mutluluğu başka bir şeyde yaşamak mümkün olmadığı için hemen hemen her çift bu duyguyu tatmak ister.Normal yolla veya tüp bebek yöntemi ile bir evlat sahibi olmak dünyanın en özel ve en yaşanması gereken hislerinden biridir.Bunu yaşamak için gereken çabayı sarf ederek pes etmeden, sabırlı ve kararlı olmanın sonucunda beklediğimize değdiğini göreceğiz ♥