Unutkanlığın sebepleri ve tedavisi

0
244
unutkanlık

Yemeğin altını açık unutmak, seni 5 dakikaya arıyorum deyip aramamak ve faturalarımızın ödeme günlerini kaçırmak… Bu gibi şeyler mevcut  mu ? Günlük yaşamımızı olumsuz yönde etkileyen, beynin önemli işlevlerinden biri olan bellek bozukluğu sonucu ortaya çıkan sorundur.Unutkanlığın sebepleri ve tedavisi nasıldır birlikte inceleyelim.

Unutkanlığın sebepleri

1)Uykusuzluk

Uykusuzluk problemi bizi sandığımızdan daha fazla etkilemektedir.Hareketli yaşam tarzımız veya bizi uyutmayan bir bebeğimiz olabilir.Ya da kendi tercihimiz sonucunda daha az uyumayı seçmiş olabiliriz.Fakat bu duruma dikkat etmememiz gerekmektedir.Çünkü uykusuz kalan kişiler konsantre olma sorunu ile karşı karşıya kalır ve konsantre olamama sonucunda günlük hayatımızı etkileyecek unutkanlığa maruz kalabiliriz.

unutkanlik

2)Depresyon

Depresyonda olan kişilerin unutkan olması çok olası bir durumdur.Depresyon bizleri her anlamda olumsuz etkilediği gibi belleğimizi de olumsuz etkilemekte ve unutkanlığa sebebiyet vermektedir.

3)Yoğun çalışma şartları

Yoğun çalışma şartları ile kendimize vakit ayırmayız.Vakitsizlik ile hareketsiz yaşam koşulları, hazır gıdalara yönelme gibi yanlış durumlar ile karşı karşıya kalırız.Doğru ve sağlıklı beslenme hafıza için son derece önemlidir.Yediğimize içtiğimize dikkat etmeli, üç beyazı içeren gıdalardan olabildiğince uzak durmalıyız.Gerekli vitamin takviyesini ihmal etmemeliyiz.Vitamin eksikliği de unutkanlığa neden olabilir.

4)Tramvalar

Yaşanan tramvalar sonucunda beynin hasar görmesi ile unutkanlık baş gösterebilir.Ayrıca bununla birlikte yaşanan ağır olaylar, geçirilen kazalar, beyin ile ilgili operasyonlar da unutkanlığa sebep olabilir.Mutlaka bir uzmandan yardım almak gerekir.

5)Bazı hastalıklar

Bazı hastalıklar tedavi edilmez ise unutkanlığa kadar gitmektedir.Mesela troid ya da şeker hastalığı, tansiyon gibi.Sahip olduğumuz hastalıkları bilmeli ve teşhisten sonra tedavisine yönelmeliyiz.

6)Dikkat dağınıklığı

Dikkat dağınıklığı başlıklı yazıya http://balkupuile.com/dikkat-daginikligi/ linkinden ulaşabiliriz.Dikkat dağınıklığı yaşayan kişilerde unutkanlık olması çokça görülen bir durumdur.Bu yüzden önce dikkat dağınıklığı tedavisi ya da yöntemleri uygulanmalı daha sorasında ise unutkanlığın giderilip giderilmediği kontrol edilmelidir.

**Tüm bunlardan anladığımız gibi unutkanlığın yaş ile alakası yoktur.Her yaştan kişilerde bazı sebeplerden dolayı unutkanlık görülebilir.

unutkanlik

UNUTKANLIĞIN TEDAVİSİ

Öncelikle sorunun kaynağına inmeli daha sonra tedavisine yönelmeliyiz.Unutkanlıktan kurtulmak için dikkat edebileceğimiz bazı noktalar mevcuttur.

*Uyku düzenine dikkat etmeliyiz.Uykumuzdan feragat etmemeli, kaliteli ve sağlıklı bir yaşam için yeterince uyumalıyız.

*Bulmaca egzersizini deneyebiliriz.Bulmacaya alternatif olarak satranç oynayabilir veya sudokuya yönelebiliriz.

*Tv ve bilgisayara uzun süre bakmak beyni hipnoz eden ve tembelleştiren şeylerdir bu yüzden olabildiğince daha az vakit ayırmalı ve hatta mümkünse ayırmamalı, faydalı şeylere yönelmeliyiz.

*Alkol ve sigaradan uzak durmak unutkanlıktan da bizi uzaklaştırabilir.Her anlamda zarar veren alkol ve sigara belleğimizi de olumsuz yönde etkilemektedir.

*Yeni bir dil öğrenmenin unutkanlığa iyi geldiğini hiç duydunuz mu?

*Açık hava yürüyüşleri, düzenli spor ve egzersizler de unutkanlığa çok iyi gelen şeyler listesindedir.

*Stres ve kaygılanmak bizleri unutkanlığa sevk eder.Stressiz bir yaşam ise hafızayı destekler.

*Sosyal aktiviteler ve farklı şeyler yapmak.Beynin en büyük düşmanlarından birisi de monoton yaşamdır.

*Meditasyon ve yoga ile beynimizi daha aktif tutmamız mümkündür.

*Sağlıklı ve dengeli beslenme ile unutkanlıktan bir nebze olsun kurtulmamız mümkündür.Çünkü daha öncede belirtildiği gibi hazır gıdalarla beslenmek beyin için zararlıdır.

*Kitap okumak ve yazı yazmak, ayrıca tartışmalara katılıp fikir beyan etmek, sohbet etmek de unutkanlığa iyi gelen şeyler arasındadır.

*Katı yağlar yerine sıvı yağ tüketimine yönelelim.

*Unutkanlığın sebepleri ve tedavisinden bahsettik.Bunları uyguladığımız halde unutkanlığımız halen devam ediyorsa bir uzmandan yardım almamızda fayda var.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *