Vişne sapının faydaları nelerdir?

0
68
Vişne sapının faydaları nelerdir

Vişne, ekşiseverler için oldukça lezzetli bir meyvedir.Çoğunlukla kiraz ile karıştırılır fakat kiraz gibi sık tüketilmez. Bunun sebebi de tadındaki mayhoşluktur. Vişneyi genellikle tane halinde tüketmek yerine komposto haline getirip tüketmeyi tercih ederiz. Bu şekilde vişneden faydalanmak mümkün elbette ama kaçırdığımız bir detay mevcut. Vişnenin sap kısımları…

Vişneyi tüketip, saplarını değerlendirmemek son derece yanlış bir tutum olacaktır. Çünkü tıpkı vişne gibi sap kısımları da oldukça faydalıdır. Peki bu çok kıymetli vişne sapının faydaları nelerdir?

1)Böbrek hastaları için vişne sapı çayı önerilmektedir.Böbrek üstü bezlerinin çalışmasını sağlayan vişne sapları, böbrek taşlarını düşürmeye de yardımcıdır.

2)Metabolizmayı hızlandırıp, fazla kilolara veda etmemize yardımcı olmaktadır. Ayrıca kadınların korkulu rüyası selülite de iyi gelmektedir.

3)Astım hastaları için de vişne sapının oldukça büyük faydası bulunmaktadır.Astım hastalığı tedavi etme gibi bir özelliği de mevcuttur.

4)Kansızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Hatta kan verdiğimiz zaman genellikle sonrasında vişne suyu içmemizi önerirler. Düzenli olarak tüketildiğinde kansızlık problemini de ortadan kaldırabilmektedir.

5) Sakinleştirici etkisi mevcuttur. Bu yüzden uyumadan önce içersek rahat ve kaliteli bir uykuya merhaba diyebiliriz.

6)Midede sindirme problemine ve kabızlığa iyi gelmektedir.

7) Ayrıca eklem ağrılarına , romatizmaya ve damar tıkanıklıklarına da iyi gelen vişne sapını hayatımıza dahil etmeliyiz.

Peki vişne sapını nasıl tüketmeliyiz?

Vişne sapından yapacağımız çay için öncelikle vişne saplarını kurutmalıyız.Sonrasında 2-3 su bardağı suya bir tutam katıp, kaynatmalıyız. Yaklaşık 15 dakika kaynadıktan sonra 5 dakika da dinlendirip içebiliriz.Her gün 1 bardak tüketmek yeterli olacaktır.Fakat sağlık konusunda hassas olduğumuz durumlar var ise doktorumuza danışıp tüketmeliyiz.

Vişne sapının topuk ağrılarına iyi geldiği de bilinmektedir.Bir tutam vişne sapını su ile kaynatıp , içerisine biraz da tarçın ekleyelim. Ilık veya soğuk hale gelince ayaklarımızı içerisinde 1 saat kadar dinlendirelim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *