Yaşam kalitemizi arttırmanın 10 kolay yolu

0
225
Yaşam kalitemizi arttırmanın 10 kolay yolu

Yaşam kalitemizi arttırmanın 10 kolay yolu var.Bu 10 kolay yol dışında bize hitap edecek daha pek çok yol elbette mevcuttur.Ama bizi yormadan ve en etkili olanları birlikte inceleyelim.

1)DAHA ÇOK SU

Su, yaşam kalitesini arttırmanın başlıca yoludur.Vücudumuzun yüzde yetmişinin su olması aslında tıpkı bir çiçek gibi bizlerin suya ne kadar muhtaç olduğunu göstermektedir.Vücudumuz bize cilt kuruluğu, böbrek hastalıkları, metabolizma yavaşlaması gibi ipuçları ile sinyaller vermektedir aslında ama biz bunu göz ardı eder ve asitli içecekler tüketmeye devam ederiz.Eğer kaliteli bir yaşam istiyorsak suyu hayatımızın zirvesine koyalıyız.

2)DAHA FAZLA YÜRÜYÜŞ

Daha fazla yürüyüş derken zaten yürüyüş yapanlar için geçerli bir durumdur bu.Hiç yürüyüş yapmayanlar hemen bir adım sayar takip etmeli ve günde kaç adım attığına bakmalıdır.Yaşam kalitesi istiyorsak kendimize bu iyiliği yapmalı ve yürüyüşü alışkanlık haline getirmeliyiz.

3)DAHA AZ KARAMSARLIK

Karamsarlık, yaşamın her alanında bizi son derece olumsuz etkileye bir duygu durumudur.Öyle ki her şeyi negatif görmeye başlar ve sonuç itibari ile yaşamdan zevk almayız.Yapılan hiçbir şey bize zevk veremez olur.Bu yüzden karamsarlığı bir kenara bırakmak yaşam kalitemizi arttırmanın 10 kolay yolu içerisinde en önemli olanlardandır.

4)DAHA ÇOK ŞÜKÜR

Şükretmek, iç huzuru sağlamanın en güzel yollarından bir tanesidir.En olumsuz anlarda şükredip, yolumuza devam edersek, o yolda çıkan dikenler bize olumsuz etki etmeden,geçip gider.Şükretmeden hep daha fazlasını istemek sadece hırsa yenik düşmemize sebep olur.Bu yüzden hayatımıza daha çok şükür alalım.

Yaşam kalitemizi arttırmanın 10 kolay yolu

5)DAHA AZ SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIĞI

Ne yazık ki günümüzde hemen hemen her şey sosyal medyaya bağlanmıştır.Öyle ki yakınlarımızdan biri paylaştığımız fotoğrafı beğenmese bu onunla aramızda sorun yaratmaktadır.Oysa ki dışarıda yapılacak o kadar güzel şey varken…Yaşam kalitesini arttırmanın bir diğer yolu daha az sanal yaşama bağlanmak ve daha çok gerçek yaşamı yaşamaktır.

6)DAHA ÇOK GÜLÜMSEME

Gülümsemek, hem bize kendimizi iyi hissettirir hem de çevremizdeki kişilere pozitif enerji verir.Bu yüzden gülümsemek son derece önemlidir.Mesela yeni tanıştığımız bir kişiye gülümseyerek merhaba demek veya yüzü asık bir şekilde merhaba demek arasında oldukça fark var.İmzamız gibi düşünelim ve her şeye inat gülümsemeye devam edelim:)

7)DAHA AZ ŞEKER

Biz zaten yeterince tatlıyız.Bu yüzden hayatımızda şekere olabildiğince az yer verelim.Hiç vermeme gibi bir durum söz konusu olsa keşke ama maalesef pek mümkün olmuyor.Bu yüzden dikkatli bir şekilde tüketmeli ve abartmamalıyız.Mesela çayı şekersiz içmeyi denemek güzel bir başlangıç olabilir.Böylece her şeyin tadını daha güzel aldığımızı göreceğiz.

8)DAHA ÇOK UYKU

Daha çok uyku demek 10-12 saat uyku anlamına gelmemektedir.Peki ne anlama gelmektedir?Mesela gece uykularımız düzensiz olabilir.Sık sık uyanıyor da olabiliriz, geç uyuyor da …İşte bu gibi olumsuz durumlar neticesinde düzenli bir uyku uyuyamaz ve yaşam kalitemizi düşürebiliriz.Günde 7-8 saat uyumaya dikkat edelim ve uyku saatlerimizin aynı olması da önemli bir detaydır.

9)DAHA ÇOK GÜVEN

Güvenmek oldukça zor bir kavramdır.Zaten tanımadan bilmeden birine güvenmekte mantık işi değildir.Tedbirimizi alıp, o doğrultuda güvenebiliriz.Burada ki ince çizgiyi kaçırmamız gerekmektedir.Tamamen güvensiz yaklaşımlar insan ilişkilerinde kırıcı bir özelliğe sahiptir.Fakat, sana güveniyorum sözü kadar da huzur verici bir başka söz yoktur.

Yaşam kalitemizi arttırmanın 10 kolay yolu

10)DAHA ÇOK KENDİNE ZAMAN AYIR

İnsanın kendine zaman ayırması sanılandan daha önemlidir.Böylece kendini değerli hisseder ve gereken önemi kendine verebilirsin.Bir düşünelim hak etmeyen kişilere nasıl değer verdiğimizi biz onlardan daha mı değersiziz? Asla..

Kuaföre, masaja veya güzel bir doğa yürüyüşüne çıkarak kendimize zaman ayırabilir ve kendimizi mutlu edebiliriz.Hayat kısa ve zaman çok hızlı.Yaşam kalitemizi arttırmanın 10 kolay yolu bizlere fikir niteliğinde olsun ve zamanın ritmine kalitemizi artırarak devam edelim.Her şeyin daha güzel olacağından emin olabiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *