Yenidoğan bebeklerin nerede uyuması gerekir?

0
223
Yenidoğan bebeklerin nerede uyuması gerekir?

Yenidoğan bebeklerin nerede uyuması gerekir? Bu soru annelerin ve anne adaylarının aklına takılan sorulardan sadece bir tanesidir.Hamilelik gibi zorlu bir süreci atlattıktan sonra daha zorlu bir süreç olan annelik sürecine merhaba demiş oluruz.Peki yenidoğan bebekler için bilmemiz gereken noktaların başında olan uyumaları gereken yer neresidir?

Anneliğe adım attıktan sonra pek çok şey aklımıza takılır.Bazılarını tecrübe ederek bazılarını ise araştırarak öğreniriz. Yenidoğan bebeklerin anne koynunda uyuması gerektiği gibi yanlış bir bilgi yaygındır.Bebeğin uyku düzeni oluşmasını istiyorsak onu kendi beşiğinde uyutmalıyız.Anne koynunda kısıtlanarak değil, rahat bir şekilde, sırt üstü kendi beşiğinde uyumalıdır.

Uyuduğu beşiğin içerisine anneye ait, annenin kokusunun sindiği çarşaf, pike gibi bir şey koymamız onun yattığı yere alışmasını sağlayacaktır.Yatağa alışınca anneler için hayat daha kolay olacaktır.Mesela eve gelen misafir varken onu sadece yatağına yatırıp, sohbete devam edebilmek büyük ayrıcalık.Aksi durumda yani alışmadığı zaman ise onu uyutmak için ciddi zamanlar harcamamız gerekmektedir.

Peki bebeğin odasını ne zaman ayırabiliriz?

Yenidoğan bebeğin beşiğini, yatağını ayırmalıyız.Odayı ayırmak için ise bebeğin 6 aylık olmasını beklemeliyiz.Ek gıdaya geçtiği zaman odasını ayırma zamanı gelmiş demektir.Fakat bu demek değildir ki onu odasına bırakıp, biz dilediğimiz gibi uyuyalım.Yapmamız gereken şey o uyuyana kadar onun odasında bulunmaktır.Onu yatağına koyduktan sonra koltukta oturup, uykuya dalmasını bekleyelim.Uyuduğu zaman  odadan gidebiliriz.Böylece bir korku veya güvensizlik olmayacak, kendini huzurlu hissederek, varlığımızdan emin olarak gözlerini kapatacaktır.

Yenidoğan bebeklerin nerede uyuması gerekir?

Uyku saatini ona hatırlatmak için bazı hazırlıklar yapabiliriz.Mesela uyumadan önce kısık sesli bir klasik müzik açabilir, ışıkları loş hâle getirebiliriz.Bunu her uyku zamanında yaparsak ona uyku zamanının geldiğini hatırlatan alışkanlık kazandırmış oluruz.Bebeklere uyku alışkanlığını kazandırmanın  hem zaman hem de emek istediğini unutmamalıyız.Bebek sahibi olmanın verdiği heyecan ve heves ile ilk başlarda onunla uyumak oldukça güzel bir his olarak gelebilir fakat farkında olmadan, zamanın nasıl geçtiğini anlamadan bir bakmışız yanımızda uyuma alışkanlığı kazanmış.

Yenidoğan bebekler bazı sebeplerden dolayı uykusuz kalabilir.Bu sebepler anneyi yanında isteme, ağrı, korkulu rüya görme,beslenme amaçlı vb. olabilir.Endişeye kapılmadan çözüm odaklı düşünmeliyiz.Aksi halde onlara bu alışkanlığı kazandıramayız.Böylece güvensiz bir birey olabilir.Aynı zamanda bizimle uyuma bağımlığı oluşunca biz kısıtlanabiliriz.Sadece biraz sabır, zaman ve emek ile anneler her şeyin üstesinden gelebilirler. ♥

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *