Yılbaşı hindisi tarifi

0
140
Yılbaşı hindisi tarifi

Yılbaşı hindisi tarifi her sene rağbet gören bir tariftir.Yılbaşı telaşı aralık ayının sonlarına doğru kendisini gösterir.Hediyeler alınır, sokaklar süslenir ve yılbaşına güzel umutlar ile girilir.

Yılbaşı hindisi tarifi aslında basit ama bir o kadar zordur.Çünkü püf noktalarını bilmek ve bunlara dikkat etmek gerekir.Aksi takdirde misafirlerimize güzel bir yılbaşı hindisi ikram etmemiz mümkün olmaz.

Peki yılbaşı hindisi tarifi nasıldır?Malzemeler ile başlayalım.

Malzemeler:

*Bir adet hindi

*1 Yemek kaşığı bal

*1,5 Tatlı kaşığı kadar salça

*3-4 Yemek kaşığı zeytinyağı

*2 Diş sarımsak

*Yarım limon

*1 Tatlı kaşığı tuz, karabiber

*1 Dal biberiye ve defne yaprağı

Yapılışı:

*Hindinin iç kısmını bir güzel temizleyip tütsüledikten sonra bol suda yıkayıp, üzerini kağıt havlu yardımı ile kurulayalım.

*Bir kaseye zeytinyağı, salça, bal,tuz, limon suyunu sıkalım ve karıştıralım.Böylece sosu hazırlanmış olur.*Hazır olan sosu fırça ile hindinin her tarafına eşit miktarda sürelim.

*Hindinin iç kısmına defne yaprağı ve biberiyeyi koyalım.

*Pişirme poşetini hafif unlayalım ve hindiyi içerisine koyalım.Pişirme poşetinin içerisine ayırdığımız 2 diş sarımsağı eklemeyi unutmayalım.

*Artık pişmeye hazır olan hindiyi 175 derece fırında 2,5 saat kadar pişirelim.Hindinin büyüklüğüne göre bu süre değişim gösterebilmekle birlikte genellikle zaman bu kadardır.

*Nar gibi kızaran hindiyi fırından çıkarıp yemeden önce 10 dakika kadar dinlendirip öyle servis etmeliyiz.Aksi takdirde suyunu bırakır ve eti kuru olur.

Yılbaşı hindisi tarifi bu kadar.Sevdiklerimizle birlikte afiyetle yiyebiliriz:)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *