Yulaf kepeği nedir ve nasıl kullanılır?

0
235
Yulaf kepeği nedir ve nasıl kullanılır?

Yulaf kepeği nedir ve nasıl kullanılır? Bu soru özellikle sağlıklı beslenen kişiler için son zamanlarda oldukça popüler bir hâle gelmiştir.Çünkü diyet severlerin vazgeçilmez besini ve oldukça sağlıklı.

İçinde selenyum ve E vitaminiyle oldukça güçlü bir antioksidan işlevi görmektedir.

Peki yulaf kepeğinin faydaları nelerdir?

 • Kan şekerini düzenler.
 • Kolesterolü düşürür.
 • Lifli olduğu için midede ki sıvıyı emer ve fazla yer kaplar.Böylece uzun süreli tokluk sağlar.Uzun süreli tokluk ile de zayıflamaya yardımcı olur.
 • Sindirim sistemine faydalıdır.
 • Kemik ve kas yapısını güçlendirir.
 • Cilt sağlığını korur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Astım ve kalp hastalıklarına karşı korur.
 • Şeker ve yağ emilimini azaltmaktadır.
 • Düzenli tüketildiği zaman bağırsak kanserine yakalanma riskini düşürmektedir.
 • İçerdiği mineral, vitamin ve protein ile daha enerjik olmamızı ve zinde kalmamızı sağlamaktadır.

Yulaf tanesini saran kabuk kısmına yulaf kepeği denilmektedir.Yulaf içerdiği söylenen pek çok paketlenmiş ürünler mevcuttur.Bunların besin değerlerine dikkat ederek tüketmeye özen göstermeliyiz.Bunun yanı sıra sade ve doğal yulaf kepeğini tercih edersek daha doğru olacağını söylemek yanlış olmaz.

Yulaf kepeği nasıl kullanılır?

Dilersek bir uzmana danışabiliriz.Fakat genellikle süt ve yoğurt ile birlikte tüketilmektedir.Daha önce tüketmemiş kişiler için yavan bir tat olabilir.Bir bardak süte 30-50 gr arası yani 2 silme yemek kaşığı ekleyebiliriz.(Silme dolu dolu olmayan, tam doldurulmayan anlamına gelmektedir.)Süt dışında yoğurda ekleyerek de tüketebiliriz.

Genellikle zayıflamak ve sağlıklı beslenmek isteyen kişiler kahvaltıda tahıl gevreği tercih etmektedir.Oysa ki tahıl gevreği şeker içermektedir.Onun yerine yulaf kepeği tercih edersek hem şekerden uzak durur hem de tokluk hissi ile öğle yemeğinde daha az yeriz.

Gluten alerjisi olanlar, yulaf kepeğinin içerdiği gluten ile rahatsız olabilirler.Bu yüzden dikkatli kullanmalarında veya uzmana danışıp kullanmaları gerekmektedir.

Yulaf kepeği nedir ve nasıl kullanılır? Birlikte öğrendik.Ayrıca kullanım şekli olarak ekmek hamurlarından, omletlere kadar çeşitli yiyecekler ile birleştirip daha doyurucu olmalarını sağlayabiliriz.Yeni yeni duyulmaya başlayan ve hak ettiği ilgiyi henüz görmemiş olan yulaf kepeğini beslenme programlarından eksik etmeyelim.Zararlı ve sağlıksız olan paketlenmiş ürünleri porsiyon kontrolü yapmadan tüketirken, sağlıklı ve oldukça faydalı olan yulaf kepeğini tüketmeyi ihmal etmeyelim.Unutmayalım ki sağlığımızı korumak bir lüks değil, zorunluluktur.

Yulaf kepeği nedir ve nasıl kullanılır?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *