Yüz şekline göre güneş gözlüğü seçimi

0
341
güneş gözlüğü

Güneş gözlüğü göz sağlığımızı korurken, aynı zamanda tamamlayıcı bir aksesuardır.Bu yüzdendir ki çok fazla modele sahiptir.İnsanlar daha çok modaya ve tarzlarına göre güneş gözlüğü seçerler ama yüz şekline göre güneş gözlüğü seçimi çok daha doğrudur.Çünkü zaten demode bir model güneş gözlüğü piyasalarda olmayacağı için modaya doğrudan uyum sağlamış oluyoruz.Popüler olan güneş gözlükleri var elbette ki ama bunlar ayrı bir kategoride değerlendirilebilir.

1)Yuvarlak yüzler

Yuvarlak yüzler aslında gözlük seçiminde en kolay seçim yapabilen yüz şekli olma özellikleri taşımaktadır.Orantılı bir yüz hattına sahip olan yuvarlak yüzlü kişiler gözlük seçimi yaparken, dikdörtgen veya kare güneş gözlüğü tercih edebilirler.Ayrıca kedigözü denilen modelde son derece yakışacaktır.

Yüzü daha ince ve uzun göstermek için yuvarlak gözlük modellerinden uzak durmalı, daha keskin hatlı güneş gözlüklerine yönelmeliyiz.

yuvarlak yüze güneş gözlüğü

2)Oval yüzler

İnce ve dar bir çene ve belirgin elmacık kemikleri oval yüzlerin en belirgin özellikleridir.Karakteristik bir yapıda olan bu yüz şekli için gözlük seçimi de aynı şekilde olmalıdır.Damla şeklindeki güneş gözlükleri ve yuvarlak çerçeveli güneş gözlükleri oval yüzler için idealdir. Böylece belirgin olan elmacık kemikleri daha da belirginleşecektir.

Oval bir yüze sahipsek pek çok modeli tercih edebileceğimizi unutmayalım.Çünkü yüz tipimiz buna son derece elverişlidir ve farklı modelleri kaldırabilir.

oval yüz

3)Üçgen yüz şekli

Üçgen yüz şekli oval yüz şekline benzer olsa bile elmacık kemikleri oval kadar belirgin değildir ve çene kısmı daha dar,alın kısmı geniştir.Bu yüz şekline sahip kişiler için en ideal olan güneş gözlükleri pilot şekli olan ve çekik olan güneş gözlüğü modelleridir.

üçgen yüz

4)Kare ve köşeli yüz şekli

Kare veya köşeli bir yüz şekline sahipsek, hatlarımız çok belirgin ve keskin demektir.Peki bu keskin katlar için nasıl bir güneş gözlüğü seçiminde bulunmalıyız?

Kalın saplı ve çerçeveli güneş gözlükleri ile çok doğru bir seçim yağmış oluruz.Yüz hatlarımızı yumuşatacak olan bu modelleri yuvarlak veya oval kesim seçmeliyiz.Kare veya dikdörtgen modellerden uzak durmalıyız.Çünkü keskin olan yüz hatlarımızı daha sert bir hale getirebiliriz.

kare

 

**Yüz şekline göre güneş gözlüğü seçimi yaparken tüm bunlarla birlikte aldığımız güneş gözlüğünün güvenilir bir marka olmasına ve güneş gözlüklerinde sağlık ve güvenliği simgeleyen CE simgesinin olmasına dikkat edelim.

**Yüz şeklimizi tanıyıp, bize en uygun olan modeller arasından seçim yapmak daha kolay olacaktır.Bu yüzden öncelikle yüz şeklimizi öğrenip sonra güneş gözlüğü seçelim.

**Deniz kenarında ya da karda yani ışığı yansıtan yerlerde bulunuyorsak güneş gözlüğünde polarize cam tercih edebiliriz.Çünkü polarize cam ışık yansımasını engellemektedir.Fakat olmaması da UV filtrenin olmaması gibi gözü bozmaz.Güneş gözlüğü seçiminde bu detayları atlamayalım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *