Zencefilin faydaları ve zararları

0
523
zencefill

Zencefilin faydaları ve zararları adı altında zencefili inceleyelim.Nereden gelmektedir ne kadar tüketmeliyiz nasıl dikkat etmeliyiz?

Güneydoğu Asya kökenli olan zencefil, bir metre boyuna kadar büyümektedir.Hem alternatif tıpta hem de modern tıpta şifa kaynağı olarak kullanılan zencefil, en sağlıklı bitkilerden birisidir.Kurutularak veya taze şekilde tüketilen zencefili muhakkak tüketmeliyiz.Demir, kalsiyum, fosfor, sodyum ve magnezyum içeren zencefil, mineral açısından oldukça zengindir.

zencefil

Zencefilin faydalarına bir bakalım:

1)Soğuk algınlığı ve gribe karşı etkili bir ilaç olan zencefil, doğal tedavi yöntemidir.Bu yüzdendir ki kış çaylarının içinde kendine ait özel yerini her zaman korur.Tek başına bile grip ve soğuk algınlığına karşı etkili olan zencefil ile kendimizi koruma altına alabiliriz.

2)Mideye faydalı olan zencefil, hazmı kolaylaştırır ve bizleri mide ağrısından korur.Ayrıca mide bulantısı ve kusmaya karşıda etkilidir.

3)Başımız ağrıdığında ağrı kesici almak yerine zencefil tüketirsek ağrılarımızdan kurtulmamız mümkündür.Doğal ve güçlü bir ağrı kesici olan zencefil sayesinde ilaç içmek zorunda kalmayız.

4)Kolon kanserini yavaşlattığı bilinen zencefil, yumurtalık kanseri tedavisine de destek olmaktadır.Kanser hücrelerinin ölümüne neden olduğu bilinmektedir.

5)Kandaki yağ düzeyini düşüren zencefil, şeker hastalığına da iyi gelmektedir.Kan akışını hızlandırıp; terleme, ateş ve titremeyi önlemektedir.

6)Zencefilin iştah açıcı özelliği olduğu bilinmektedir.

Peki bu kadar faydası olan zencefili nasıl kullanabiliriz, ne şekilde tüketebiliriz?

*Çayla birlikte tüketebiliriz.

*Bal ile karıştırılıp alınabilir.

*Yaptığımız tatlıların içerisine dökebiliriz.

*Tüm bunların yanı sıra doğrudan tüketebiliriz.

Zencefilin faydaları ve zararları adı altındaki yazıda aslında zencefilin genel anlamda zararlı olduğunu söyleyemeyiz çünkü son derece şifalı bir bitkidir.Fakat dikkat edilmesi gereken bazı şeylere dikkat edilmezse zararını görebiliriz.

Dikkat edilmesi gereken noktalar ise şu şekildedir:

*Günlük 4 gramdan fazla tüketilmemelidir.Aksi takdirde göğüs yanması gibi bir şikayet ile karşı karşıya kalabiliriz.

*Bir hastalık sebebiyle ilaç kullanıyorsak, zencefili doktora danışıp kullanmalıyız.

*Kan şekeri düşük olanlar zencefili daha dikkatli kullanmalıdır.

*Ve son olarak günün değişik saatlerinde ara vererek kullanmalıyız.

Zencefili saklarken dikkat etmemiz gereken ise serin ve kuru yerde olmasına özen göstermeliyiz.

**Unutmayalım ki zencefil kanserle savaşta destekleyici bitki olarak kullanılmaktadır ve başlı başına bir mucizedir.Bu yüzden onu tüketmeyi ihmal etmemeli ve hayatımızda yer vermeliyiz.

zencefil

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *